İstanbul’daki Suriyelilerden Esed-Rusya-İran cephesinin katliamlarına protesto

İstanbul’da faaliyet yürüten Suriye Dernekler Platformu'na bağlı bir grup, Rusya’nın başkonsolosluğu önünde bir araya gelerek Doğu Guta’yı sistematik olarak bombalayan Esed-Rusya-İran cephesini protesto etti.

22-02-2018


Esed katili yıllardır abluka altında tuttuğu Doğu Guta’yı haritadan silmeye yönelik yoğunlaştırdığı saldırılarını sürdürüyor. Gün geçmesin ki acımasız bombardımanlar sonucu bölgeden kadın-çocuk yeni ölüm haberleri gelmesin. Zaten uzun zamandır açlıkla terbiye edilmeye çalışılan Doğu Guta halkı dize gelmeyince bu kez de bombalamak suretiyle büsbütün ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Ve başta “uluslararası toplum” denilen güruh olmak üzere birçok devlet, etkili kişi ve kurumun pasifliği katillerin tüm bunlara nasıl cesaret ettiğinin de açıklaması olmakta.

İstanbul’da faaliyet yürüten Suriye Dernekler Platformu bu barbarlığı protesto etmek için bugün Rusya Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Saat 12’de Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki Rusya Başkonsolosluğu önünde toplanan grup Esed-İran-Rusya koalisyonunun başta Doğu Guta olmak üzere Suriye’nin birçok bölgesinde gerçekleştirdiği zulümleri protesto etti.

Esed, İran ve Rusya aleyhine sloganlar atan ve tepkilerini İngilizce, Rusça, Arapça ve Türkçe yazılı dövizler açarak gösteren Suriyeli eylemciler, Doğu Guta'da yaşanan saldırı ve katliamlara ait resimlerin işlendiği pankart ve dövizler taşıdı.

Suriye Dernekler Platformu tarafından hazırlanan basın açıklamasını grup adına Ömer Faruk Teke okudu. 2012'den beri 400 bin kişinin kuşatma altında olduğunun bildirildiği açıklamada, hastanelerin,   okulların, camilerin ve pazar yerlerinin hedef alındığı kaydedildi.

Türkçe ve Arapça okunana açıklamada, özetle şu ifadelere yer verildi:

"17 Kasım 2017'den bu zamana kadar Esed ve Rusya tüm vahşetini Guta'da kullanmaktadır. 570 kişi şehit olmuştur. Toplam 4 bin yaralı bulunmaktadır. Son 24 saat içinde 100 kişi hayatını kaybetmiştir. Bütün bunlar sessiz kalan tüm dünyanın gözü önünde yaşanıyor. Derhal uluslararası alınan kararların uygulanmasını, katliamların durdurulmasını, demografik yapının değişmesini, kuşatma altındaki sivillerin kurtarılmasını ve sivillerin zorla göç ettirilmesini talep ediyoruz."

(Kaynak: Söz Haber)

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN