İşgal derinleşiyor... Doğu Kudüs’te 10 bin Yahudi yerleşimine onay

Siyonist devletin işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs’te 10 bin haneli yeni yasa dışı Yahudi yerleşim inşasını onaylamasına Filistin Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi, uluslararası toplumdan ve ABD’den yardım istedi.

25-11-2021


Bakanlıktan, işgal rejimine bağlı Kudüs Belediyesi Bölge Planlama ve İnşa Komitesi’nin aldığı karara ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
 
İşgal rejiminin, “yerleşim birimini genişletmek için Uluslararası Kudüs Havalimanı arazisinde 10 bin yeni yerleşim konutunun inşasına onay vermesini kınadıkları” aktarılan açıklamada, İsrail’in planının, Kudüs’ün tarihi, yasal ve demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığı ve Filistin devletinin başkenti olacak kenti, gelecekte yapılması muhtemel herhangi bir müzakereden çıkarma çabaları kapsamında olduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, plandan duyulan endişe ifade edilerek, uluslararası toplum ve ABD yönetimine Yahudi yerleşim projelerinin durdurulması için acil müdahale çağrısı yapıldı.
 
İşgal rejimi, yasa dışı yerleşim yeri için geçmişte de girişimde bulunmuştu
 
İşgal rejimi basınının bugün, Ordu Radyosu’ndan aktardığı habere göre, İsrail’in Kudüs Belediyesi’ndeki ilgili bir alt komite, Doğu Kudüs yakınlarında bulunan ve 2000’lerin başındaki İkinci İntifada’dan bugüne atıl durumda bekleyen Uluslararası Kudüs (Atarot) Havalimanı çevresinde 10 bin haneli yasa dışı Yahudi yerleşim yeri inşası için ilk onayı vermişti.
 
İşgal rejimi söz konusu yasa dışı yerleşim yeri için geçmişte girişimde bulunmuş ancak uluslararası baskı karşısında geri adım atmıştı.
 
İşgal rejiminde faaliyet gösteren sivil toplum örgütü Barış Şimdi (Peace Now), Doğu Kudüs yakınlarındaki yerleşim yerine ilişkin İsrail’in havalimanı bölgesini kamu arazisi olarak saydığını ancak bu toprakların bir kısmının Filistinlilerin özel mülkü olduğuna dikkat çekmişti.
 
İşgal rejiminin 1967’de işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 450 bini Batı Şeria’da 150 bin kadarı Doğu Kudüs’te olmak üzere yaklaşık 600 bin Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.
 
Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.
 
(İslam ve Hayat / İktibas Dergisi.com)

 

 

 

Etiketler : #İşgal   #derinleşiyor...   #Doğu   #Kudüs’te   #10   #bin   #Yahudi   #yerleşimine   #onay   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN