İngiltere-Fransa ortak vahşeti: Manş Denizi'nde mültecilerin boğulmasını seyrettiler

Fransa ve İngiltere’nin, Manş Denizi'ni geçmeye çalışırken boğulan 31 mültecinin ölümlerini saatlerce seyrettiği ortaya çıktı. Faciada sağ kalan iki mülteciden biri olan M. İbrahim Zada korkunç saatleri şu şekilde anlattı: İngiliz polisini aradık, yardımcı olmadı. Fransızlar ‘İngiliz bölgesindesiniz’ dediler. Birbirimizin ellerini tuttuk. Şafağa kadar kimse ölmedi, sonra çoğu can verdi. Artık dayanamayarak botu bırakan kişiler birer birer öldü.

30-11-2021


Fransa’dan İngiltere’ye geçmeye çalışırken botlarının batması sonucu boğularak hayatını kaybeden göçmenlerin, iki ülkenin güvenlik güçlerince ölüme terk edildiği ortaya çıktı. Geçen hafta Manş Denizi’nde yaşanan facianın acısı henüz tazeyken, hayatta kalmayı başaran kişinin anlattıkları Paris ve Londra’nın acımasızlığını gözler önüne serdi.
 
Kazadan sağ kurtulan Muhammed İbrahimzade, su alan botun batacağını anlayınca İngiliz yetkililere ulaştıklarını ancak olumsuz yanıt aldıklarını, Fransız polisini aradıklarında da “Bizim bölgemiz değil” cevabıyla karşılaştıklarını anlattı. Sabaha kadar yardım bekleyen 33 kişiden 31’i, Fransız ve İngiliz yetkililerin sorumsuzluğu sonucu boğularak can verdi.
 
TOPU BİRBİRLERİNE ATTILAR
Fransa’nın Calais kenti yakınlarında geçen çarşamba günü yaşanan faciada hayatta kalmayı başaran iki kişiden biri olan İbrahimzade, salı gecesi geç saatlerde Fransız sahilinden ayrıldıklarını ve botun kısa süre sonra su almaya başladığını söyledi. Bunun üzerine yetkililerle irtibata geçtiklerini anlatan İbrahimzade, “İngiliz polisini aradık, bize yardımcı olmadılar. Fransız polisini aradık, ‘İngiliz bölgesindesiniz’ dediler” ifadesini kullandı.
 
 
Muhammed İbrahimzade
 
SAATLERCE DİRENDİLER
Hipotermi tedavisi gördükten sonra mucizevi şekilde kurtulan 21 yaşındaki İbrahimzade, göçmenlerin saatlerce batmış bota tutunarak hayatta kalmaya çalıştıklarını aktardı. Artık dayanamayarak botu bırakan kişilerin birer birer yaşamını yitirdiğini ifade eden göçmen, “Aileler vardı, üç dört yaşında bir çocuk hatırlıyorum. Birbirimizin ellerini tuttuk. Şafağa kadar kimse ölmedi, sonra çoğu can verdi” dedi.
 
 
(Kaynak: Yeni Şafak)

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN