İhvan: Diyalog çağrımız darbecilere değil

İhvan liderlerinden eski Kalkınma Bakanı Bişr, "Diyalog çağrımız darbecilere, elini kana bulayanlara ve askeri darbeyle yönetime gelen hükümete yönelik değil" dedi.

18-11-2013


İhvan liderlerinden eski Kalkınma Bakanı Bişr, "Diyalog çağrımız darbecilere, elini kana bulayanlara ve askeri darbeyle yönetime gelen hükümete yönelik değil" dedi.
 
Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden ve eski Kalkınma Bakanı Muhammed Ali Bişr, "Diyalog çağrımız darbecilere, elini kana bulayanlara, anayasal meşruiyete karşı çıkan ve askeri darbeyle yönetime gelen hükümete yönelik değil" dedi.
 
Bişr, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin, ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkılması amacıyla başlattığı girişimin, ülkedeki siyasi partiler, devrimci güçler ve ulusal şahsiyetleri kapsadığını belirterek "Diyalog çağrımız darbecilere, elini kana bulayanlara, anayasal meşruiyete karşı çıkan ve askeri darbeyle yönetime gelen hükümete yönelik değil" diye konuştu.
 
Bişr, çağrılarının Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve bağlılarına değil, Silahlı Kuvvetler kurumuna yönelik olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
 
"Silahlı Kuvvetler kurumu ile yönetimini, yargı kurumu ile meşruiyete darbe indiren Yargıtay başkanı ve Anayasa Mahkemesi eski başkanının konumunu birbirinden ayrı tutuyoruz. Silahlı kuvvetlere saygımız var. Keza Ezher kurumu da öyle. Bizim fikir ayrılığımız Ezher kurumuyla değil, darbeye destek veren Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'ledir."
 
Darbe Karşıtı İttifak'tan dün yapılan açıklamada, Mısır 'da 3 Temmuz'daki darbenin ardından başlayan siyasi krizin sona erdirilmesi amacıyla ülkedeki bütün devrimci güçler, siyasi partiler ve kanaat önderlerinin "derin diyaloğa" girmesi çağrısında bulunulmuştu. Belgede, darbe rejimine son verilerek demokratik yönetime geçilmesi, ülkenin ve halkın birliğinin korunması, bütün Mısır halkının katılımıyla demokratik ve modern bir devletin oluşturulması gibi hususlar "stratejik hedefler" olarak zikredilirken, bu konularda hiçbir kesimi dışarda bırakmayacak kapsamlı ve kuşatıcı bir diyalog süreci başlatılması istenmişti.
 
(Dünya Bülteni)

Etiketler : #İhvan:   #Diyalog   #çağrımız   #darbecilere   #değil   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN