Rusya, cezaevinde de cinayet işliyor 

Azamat Sultanoviç Uspayev adlı 20 yaşındaki Çeçen'in, Murmanski bölgesinde tutulduğu hapishanede 1 Temmuz'da hayatını kaybettiği öğrenildi.

18-07-2007


Azamat Sultanoviç Uspayev adlı 20 yaşındaki Çeçen'in, Murmanski bölgesinde tutulduğu hapishanede 1 Temmuz'da hayatını kaybettiği öğrenildi.

İşkence ile kabul ettirilmiş bir suç üzerinden 17 yıl hapse mahkum edilen ve buna karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne giden bir Uspayev, cezaevinde katledildi.

Resmi açıklamaya göre, Azamat bir kaza sonucu ikinci kattan düşerek öldü. Ayrıca sadece Azamat değil yanında iki Çeçen'in de düştüğü kaydedildi. Diğer iki Çeçen'in ağır yaralı olduğu belirtildi. Hapishane müdürlüğü olayı "talihsiz kaza" diye niteledi. Ancak madalyonun öte yüzü farklı şeyler söylüyor. Hapishanedeki kaynakların Çeçen Milli Kurtarma Komitesi'ne verdiği bilgiler, Çeçenlerin başına gelenin kaza değil cinayet olduğu sonucunu veriyor.

Komite, içerideki kaynağı vasıtasıyla 1 Temmuz'da Uspayev'in dövüldüğünü öğrendi. Olayın Azamat'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne haziranda başvurmasının ardından gerçekleşmesi kuşku çeken başka bir nokta.

Azamat 2003'te "planlanmış bir suç" isnadı ile Rusya yanlısı 'Çeçenya yüksek mahkemesi' tarafından 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Azamat gördüğü işkencelere rağmen uzun süre suçlamayı reddetmişti. İtirafnameyi imzalamasının nedeni ise babası Sultan Uspayey'in karşısına getirilerek, işkence yapılacağı tehdidi savrulmasıydı. Bu tehdidin ardından Çeçen genç itirafnameyi imzaladı. Rusya Yüksek Mahkemesi de itirafnamenin uydurma olduğuna ilişkin itirazı reddederek işbirlikçi Çeçen mahkemesini haklı gördü. Azamat da Haziran 2007'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne başvurdu. (Ajans Kafkas)

Etiketler : #Rusya   #   #cezaevinde   #de   #cinayet   #işliyor    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN