Sabra-Şatila katliamını anlatan film Altın Küre adayı

1982 yılındaki Sabra-Şatila katliamını anlatan `Beşir`le Vals` (Waltz with Bashir] Altın Küre Ödüü'ne aday gösterildi.

25-12-2008


Lübnanlı Hristiyanlar ile işgalci siyonistlerin 1982`deki Sabra-Şatila katliamını konu alan `Beşir`le Vals` Altın Küre için yarışacak. 1982 yılındaki Sabra-Şatila katliamını anlatan `Beşir`le Vals` (Waltz with Bashir] Altın Küre Ödüü'ne aday gösterildi.

Türünün tek örneği olan uzun metrajlı bir canlandırma belgeseli olan film, katliam sırasında işgalci siyonist orduda piyade eri olarak görev yapan Ari Folman tarafından yönetilmiş.

Sabra-Şatila katliamını kendi bakış açısıyla anlatan Folman, filminde animasyon ile politikayı buluşturuyor.

2006'da bir askerlik arkadaşıyla karşılaşan yönetmen, arkadaşının ona 1982 Lübnan Savaşı'yla ilgili sürekli kâbus gördüğünü anlatması üzerine kendi hatıralarından yola çıkarak belgeseli hazırlamış.

Geçen mayıs ayında Cannes'da Altın Palmiye için yarışan film, Folman'ın arkadaşlarıyla konuşmalarını, aynı dönemde Beyrut'ta olan gazeteci Ron Ben Yishai ve bir psikologla görüşmelerini anlatırken zihninde olayları canlandırmaya çalışmasını da gösteriyor.

`Beşir`le Vals` şimdiye kadar katıldığı festivallerde eleştirmenlerin ve gazetecilerin favorisi olarak gösterilmişti. Beyrut'taki Sabra ve Şatila kamplarında 1982 yılında yaşanan Müslüman katliamını anlatan film, eleştirmenler tarafından çok sarsıcı bulunmuştu.

`Beşir`le Vals` Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından verilen ve Oscar ödüllerinin habercisi olarak kabûl edilen Altın Küre` de en iyi yabancı film kategorisinde yarışacak. Kazananlar 11 Ocak'ta belli olacak.

(Kaynak: Dünya Bülteni)

Etiketler : #SabraŞatila   #katliamını   #anlatan   #film   #Altın   #Küre   #adayı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN