Rasulullah'a hakaret girişimi İstanbul'da protesto edildi

Fransa'da yayın yapan malum alçak derginin, hakaret karikatürlerini yeniden yayınlayacağını açıklamasına tepkiler sürüyor. Hizbut Tahrir mensubu Müslümanlar, Fatih Saraçhane Parkı'nda bir protesto gösterisi düzenledi.

05-09-2020


Hizb-ut Tahrir Türkiye tarafından organize edilen “Rasulullah’a Hakaret Affedilmez” başlıklı basın açıklaması İstanbul Fatih’teki Saraçhane parkında gerçekleşti. Cuma namazının ardından düzenlenen basın açıklamasına yüzlerce Müslüman salgın tedbirlerine uyarak destek verdi.

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 2015 yılından sonra 2 Eylül 2020 de ikinci kez Rasulullah’a hakaret içeriklerini yayınlaması basın açıklamasıyla protesto edildi.

Program ilk olarak Köklü Değişim İstanbul Temsilcisi Muhammed Emin Yıldırım’ın sunumuyla tekbir ve salavatlar eşliğinde başladı.

Daha sonra Köklü Değişim Dergisi yazarlarından Musa Bayoğlu, “Rasulullah’a Hakaret Affedilmez” başlıklı basın açıklamasını okudu.

İslam'a ve Müslümanlara düşmanlık yapan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un söz konusu karikatür için "fikir özgürlüğü" yorumuna tepki göstererek buna karşı sadece kınama mesajları yayınlamakla yetinen İslam ülkelerinin yöneticilerini eleştirdi.

Bayoğlu “Fransa bu davranışı ile hem Müslümanlara yönelik psikolojik baskıyı artırmak istiyor hem de fikir özgürlüğünün yanı sıra daha önce pek duyulmayan "küfür özgürlüğü" yaymak istiyor. Küfür özgürlüğü kavramı ile Fransa, İslam’dan çıkan mürtetlere medyaya çıkarıyor, kitap yazdırıyor ve dinine sırt çevirmiş bir gençlik oluşturmak istiyor. Küfür özgürlüğün kavramını ilk olarak pazartesi günü Macron Beyrut'taki konuşmasında zikretmiş, sonra medya bu konuyu işlemişti. İşte küstah Fransa hem İslam’a karşı kamuoyu oluşturmak hem de Müslümanlara karşı baskı kurmak için bu hain planlarını devreye koyuyor. “dedi.

Bayoğlu açıklamanın devamında Müslümanlara hitaben,

"Ey Müslümanlar! Ey Allah'ın kulları! Ey Rasulullah'ın ümmeti! Allah'ın Nebilerine iftira ve hakaret; fikir özgürlüğü olabilir mi? Müslümanların kutsallarına saldırmak medeniyet olabilir mi? Şimdi size soruyorum: Ey Müslümanlar! Bu kâfirler tarafından tezgâhlanan kaçıncı alçaklık? Bu İslam ümmetini aşağılamak için hazırlanmış kaçıncı plan? Bu bir fikir özgürlüğü müdür? Yoksa bir meydan okuma mıdır? 5 yıl önce çizilmiş karikatürleri bir kez daha yayımlamak, İslam'a ve Müslümanlara saldırı değil midir? Evet, bu apaçık bir meydan okumadır. Bu 2 milyarlık İslam ümmetine açık bir meydan okuma ve açık bir aşağılamadır." diye konuştu.

Son olarak yöneticilere ve alimlere çağrı yapan Bayoğlu

Allah’tan korkun ey yöneticiler! Bugün değilse ne zaman harekete geçeceksiniz? Allah Rasulünü korumazsanız Allah aşkına kimi koruyacaksınız?  Somut bir adım atmazsanız bunun hesabını Allah’a nasıl vereceksiniz?

Ey ümmetin alimleri, kanaat önderleri, yazarları, aydınları Allah için bugün hakkı haykırın! Allah Rasulüne dün olduğu gibi bugünde tüm gücünüzle sahip çıkın! Siz Allah’tan en fazla korkanlar olmalı ve ümmete örnek olmalısınız! Bilin ki haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.“ ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından, meydanı dolduran Müslümanların birlikte tekbir ve salavat nidaları ile etkinlik son buldu.

(Kaynak: Köklü Değişim)

 

Etiketler : #Rasulullah'a   #hakaret   #girişimi   #İstanbul'da   #protesto   #edildi   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN