Kürşad Atalar'dan yeni kitap: Sembol Şahsiyetler

Pınar Yayınlarndan çıkan eserde Cemaleddin Afgani, Muhammed Abduh, Muhammed İkbal, Ayetullah Humeyni, Mevdudi, Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Malcolm X, Aliya İzzetbegoviç, Ali Şeriati ve Ercümend Özkan gibi isimlerin fikri görüşleri değerlendirilmekte.

05-01-2015


Çağdaş Müslüman Düşünce Sembol Şahsiyetler on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından yirminci yüzyılın sonlarına uzanan bir dönemde, bilhassa sömürgeciliğe/emperyalizme ve geleneksel kabullerin hâkim usullerine itiraz olarak ortaya çıkan on iki şahsiyetin yaklaşımlarını ele alıyor. Kitabın ana gayesi İslâmcılığın doğuş şartlarına dikkat çekmenin yanında,  Çağdaş Müslüman Düşüncenin ‘sembol’ isimlerinin düşünce ve pratiklerini ‘düşüncenin okullaşması’ sürecine katkıları çerçevesinde değerlendirmektir.

Bu çerçevede ele alınan isimler, Cemaleddin Afgani, Muhammed Abduh, Muhammed İkbal, Ayetullah  Humeyni, Mevdudi, Hasan el-Benna, Seyyid Kutub, Malcolm X, Aliya İzzetbegoviç, Ali Şeriati ve  Ercümend Özkan’dır.  İslâmcılığın entelektüel ve pratik atmosferini belirleyen bu isimlerin,  hem hayatları ve fikrî kişilikleri hem de etkileri çerçevesinde incelendiği bu çalışmanın amacı, Çağdaş Müslüman Düşünceyi, zaafları ve imkânları bağlamında ele almaktır. Bu nedenle, kitapta biyografik bölümler olabildiğince kısa tutulmuş, fikrî mevzular öne çıkarılmıştır. Bu bağlamda, her bir şahsın ‘temel’ görüşleri, ‘düşüncenin okullaşması’ sürecine katkısı açısından değerlendirilmiştir.

Çağdaş Müslüman Düşünce Sembol Şahsiyetler oldukça özel bir dönemi, o dönemi şekillendiren tartışmalar etrafında irdeliyor. Ele aldığı her isim için değerli bir kaynak olma özelliği taşıyan bu kitap,  Çağdaş Müslüman Düşüncenin evrensel düzeyde bir ‘başarı’ elde edilmesi yahut arzulanan ‘toplumsallaşma’nın sağlanması için nelerin aşılması gerektiğine ilişkin eleştirel bir boyuta sahip.

Liste Fiyatı : 15,00 TL
 
Barkod : 9789753523974
Boyut : 13*5-21
          Sayfa Sayısı : 250
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : ocak 2015
Kapak Türü : karton

 

Etiketler : #Kürşad   #Atalar'dan   #yeni   #kitap:   #Sembol   #Şahsiyetler    
YORUMLAR
  • abdullah atagül   05-01-2015 21:16

    humeyninin İtikat ve inanç siztemini bilmiyormusunuz DA; Bu Kitaba onuda dahil ediyorsunuz... ,Azıcık bir Örnek verelim; Dr. Ali Şeriati humeyni ve diğer iran teranelerini tanıdığı halde, Onların hepsine humeynide dahil bir terane beslemeyipte, mevlana gibi birine dahi öykünebildi. Hakikaten! humeyninin İtikat ve inanç siztemini bilmiyormusunuz? Saygı, Selam ve Dua İle...

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN