İngiltere Hamas’ı terör örgütü listesine aldı

İngiltere, Filistin’de Gazze’yi yöneten İslami Direniş Hareketi’ni (Hamas) terör örgütleri listesine aldı. Hamas’a destek çağrısında bulunmanın cezası da 14 yıl olarak kararlaştırıldı!

27-11-2021


İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, 19 Kasım’da sunulan düzenlemenin parlamento tarafından onaylanmasının ardından Hamas’ın bugünden itibaren yasaklı terör örgütü haline geldiği belirtildi.

Bu kararın, Hamas üyelerinin veya gruba destek çağrısında bulunanların 14 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği anlamına geldiği kaydedilen açıklamada, terör örgütleri listesinin karar çerçevesinde güncellendiği ifade edildi.

Daha önce Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları’nı terör örgütü ilan eden İngiltere, son adımıyla siyasi kanadı da yasaklamış oldu.

Herzog’un Harem-i İbrahim Camiini ziyaret planı

Hamas, siyonist Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Yahudilerin Işık Bayramı’nı kutlamak için işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camisi’ne yapması beklenen ziyarete karşı çıkma çağrısında bulundu.

Hamas yöneticisi İsmail Rıdvan, yaptığı yazılı açıklamada, Herzog’un planladığı ziyareti, “Filistin halkının duygularına yönelik bir provokasyon ve İbrahim Camisi‘nin kutsallığının açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

El Halil’deki ve Batı Şeria‘daki Filistinlileri buna karşı çıkmaya çağıran Rıdvan, ziyaretin ortaya çıkaracağı sonuçlardan tamamen İsrail’in sorumlu olacağını belirtti.

Harem-i İbrahim Camisi, Burak Duvarı ve Mescid-i Aksa‘nın İslami bir mülk olduğunu ifade eden Rıdvan, İsrail’in gerçekleri tersine çevirmeyi başaramayacağını vurguladı.

İsrail basınında, Cumhurbaşkanı Herzog’un 28 Kasım Pazar günü, Yahudilerin “Işık Bayramı” kutlamalarına katılmak için El Halil’deki Harem-i İbrahim Camisi’ni ziyaret etmeyi planladığına yönelik haberler yer almıştı.

İsrail’in 1967’den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria’nın El Halil kentinde bulunan cami, 25 Şubat 1994’te sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Baruch Goldstein adlı Yahudi fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve yeniden açıldığında ise yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde ikiye bölünmüştü.

Tarihe “El Halil Camii (Harem-i İbrahim) Katliamı” olarak geçen saldırıda 29 Filistinli hayatını kaybetmiş, 150’den fazla kişi yaralanmıştı.

Etiketler : #İngiltere   #Hamas’ı   #terör   #örgütü   #listesine   #aldı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN