İGİAD’dan asgari geçim tavsiyesi: 1.095 YTL

İGİAD Asgarî Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu, İstanbul’da yaşayan 2 çocuklu dört kişilik bir ailenin geçinmesi için gerekli olan asgari tutar araştırmasını tamamladı.

31-12-2007


İGİAD Asgarî Geçim Ücreti (AGÜ) Tespit Komisyonu, İstanbul’da yaşayan 2 çocuklu dört kişilik bir ailenin geçinmesi için gerekli olan asgari tutar araştırmasını tamamladı.  
  
Araştırmanın sonucunu açıklayan İGİAD, 2008 için gerekli olan asgari ücretin 1.095 YTL olduğunu bildirdi. İGİAD’ın farklı sektörlerde çalışanlarla yapılan anket araştırmasına göre; tutar, bir ailenin; gıda (kahvaltılık, sebze ve meyve, et ürünleri, bakliyat, ekmek, çay/şeker/yağ), kira, elektrik, su, yakıt, haberleşme, ulaşım, eğitim, giyim, ilaç, ev eşyası ve temizlik harcamaları dikkate alınarak hesaplandı.

Tesbit edilen Asgari Geçim Ücreti rakamına SSK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim ve sağlık giderlerinin dahil olmadığını bildiren İGİAD Başkanı Şükrü Alkan, “Ayrıca bu rakam ailede çalışan tek bir kişinin alması gereken rakamdır. İGİAD, bu rakamı, evli ve iki çocuklu bir işgörene verilmesi gereken asgarî geçim ücreti tutarı olarak işverenlere tavsiye etmektedir” dedi. İşgörenlere ödenen asgarî ücreti, toplumsal barışın sağlanması açısından önemli bir gösterge olarak kabul ettiklerini belirten Şükrü Alkan, kurucuları da işverenlerden oluşan İGİAD olarak, yürürlükte olan asgarî ücret seviyesinin daha da yukarılara çekileceğine inandıklarını ifade etti. Alkan, “Asgari Geçim Ücreti sayesinde çalışanların ücretlerinin sürekli iyileştirilmesini amaçlıyoruz. İşverenlerin bu ücret seviyesini işletmelerinde uygulayabilmeleri için de hükümetin iş gören maliyetini işveren lehine çevirecek düzenlemelerde bulunması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
iGİAD Asgari Geçim Ücreti Tesbit Komisonu’na göre, İstanbul’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin yapması gereken asgari harcamaların detayları şöyle:

Harcama Aylık Harcama
Kalemleri  Miktarı (YTL)
MUTFAK 311
KİRA 318
ELEKTRİK 33
SU 31
YAKIT 70
ULAŞIM 75
HABERLEŞME 45
EĞİTİM 50
SAĞLIK 35
GİYİM 34
EV EŞYASI 38
TEMİZLİK 55
TOPLAM 1.095

(Vakit) 

Etiketler : #İGİAD’dan   #asgari   #geçim   #tavsiyesi:   #1.095   #YTL   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN