Fransız bakan: İngiltere kürkçü dükkanına geri döndü

Tarihsel olarak düşman kardeşler İngiltere ve Fransa arasındaki ilişkiler son gelişmelerin ardından yeniden gerildi. İngiltere ile ABD arasındaki yeni anlaşmaya Fransa Cumhurbaşkanı hala açık bir tepki vermezken, bir Fransız Bakan, “İngiltere kabullenilmiş bir kölelikle ABD’nin kürkçü dükkanına geri döndü” dedi.

19-09-2021


Fransa’nın Avrupa Birliği İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, İngiltere’yi AB’den ayrılarak kabullenilmiş bir kölelikle ABD’ye dönmekle suçladı.
 
Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Fransa’nın AB dönem başkanlığını devralmaya hazırlanmasıyla ilgili olarak AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.
 
AB’nin stratejik özerklik geliştirmekle savunma alanındaki bağımsızlığını sağlayacağını ileri süren Fransız Bakan, AB’nin savunma alanına, özellikle de siber güvenliğe daha fazla yatırım yapması gerektiğini söyledi.
 
“İngiltere kabullenilmiş bir kölelikle ABD’nin kürkçü dükkanına geri döndü”
Bakan Beaune, Avustralya’nın Fransa ile 2016’dan bu yana sürdürdüğü 90 milyar dolarlık denizaltı projesini iptal ederek ABD ve İngiltere ile anlaşmasını “Avustralya’dan ciddi bir güven ihlali” olarak niteleyerek, güven ilişkisini zedeleyen bu durumun Canberra ile diğer anlaşmaların da sorgulanmasına neden olacağını söyledi.
 
ABD’nin tavrını da “Onlar için her zaman Amerika öncelikli olacak” şeklinde yorumlayan Beaune, İngiltere için de “İngiliz komşularımız, AB’den ayrılarak kabullenilmiş bir kölelikle ABD’nin kürkçü dükkanına geri döndü.” açıklamasını yaptı.
 
Fransız Beaune, “Avrupalı gibi hareket etmeli, stratejik özerklik ve savunma alanındaki kapasitemizi güçlendirmeliyiz.” dedi.
 
Fransa çok öfkelendi
ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile 16 Eylül’de düzenlediği çevrim içi basın toplantısında, AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurulduğunu ve bu kapsamda ABD ve İngiltere’nin Avustralya ile nükleer enerjili denizaltı teknolojisini paylaşacağını duyurmuştu.
 
AUKUS anlaşmasının devreye girmesiyle Avustralya, 2015’ten beri Fransa ile yürüttüğü, maliyeti başlangıçta 43 milyar dolar olarak açıklanan, daha sonra 90 milyar dolara yükseltilen ve ülkede tartışmalara yol açan Taarruz Denizaltı Programı’nı durdurduğunu belirtmişti.
 
ABD’den ve Avustralya’dan büyükelçiler geri çağrıldı
Bu duruma tepki gösteren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya hükümetinin Fransa ile denizaltı programını durdurmasının ve ABD ile nükleer denizaltı inşa etme konusunda anlaşma kararının iş birliği ruhuna aykırı olduğunu açıklamıştı.
 
Fransa son olarak Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatıyla Canberra ve Washington büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırmıştı.
 
(Kaynak: İktibas Dergisi.com)

Etiketler : #Fransız   #bakan:   #İngiltere   #kürkçü   #dükkanına   #geri   #döndü   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN