Başörtülü öğrenci Kılıçdaroğlu'nun ezberini böyle bozdu

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Akşehir'de katıldığı bir programda, başörtülü lise öğrencisi Şeymanur Örs'ün sorularına muhatap oldu. Şeymanur Örs'ün başörtüsü yasağı ile ilgili soruları karşısında CHP'nin klişe söylemlerini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, çözümü politik cevaba sarılmakta buldu.

21-06-2009


İslam ve Hayat

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu, Akşehir'de katıldığı bir programda, başörtülü lise öğrencisi Şeymanur Örs'ün sorularına muhatap oldu. Şeymanur Örs'ün başörtüsü yasağı ile ilgili soruları karşısında CHP'nin klişe söylemlerini tekrarlayan Kılıçdaroğlu, Örs'ü bu klişe cevaplarla ikna edemedi. 

Cnn Türk'ün internet sayfasında yer alan habere göre ikili arasında şu tartışma geçti:  

Akşehir'de, Akyörder tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni'ne katılan CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'yla karşılaşan Konya Fen Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi Şeymanur Örs, "Burada üniversiteye, liseler ve fen lisesine giden arkadaşlarımız var. Acaba CHP bizim başörtü sorunumuzla alakalı ne yapacak?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "CHP iktidar olduktan sonra böyle bir sorun kalmayacaktır. İki temel öğe var. Çünkü biz inançların ve ırkların siyasete alet edilmesini istemiyoruz" dedi.

Aldığı yanıt üzerine yeniden söz isteyen liseli Örs, "Yani tamamen çıkarılsın mı istiyorsunuz?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu ise, "Hayır hayır öyle bir şey demedim. Bakın, çünkü siyaset inancın konusu değildir. Biz, dini ne olarak algılarız. Dini olduğu gibi kabul ederiz. Tartışmayız dinimizi değil mi ?" diye cevap verdi.

Tartışma sürdü

Fen lisesi öğrencisi Şeymanur Örs ile CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu arasında, şenlik alanında türban sorunuyla ilgili konuşma şöyle devam etti:

Şeymanur: Yani iş konuşmaya gelince ne güzel konuşuluyor. Ama iş icraata gelince, nedense benim başörtüm bir çok şeye engel oluyor gibi davranılıyor. Bu da bana çok ilginç geliyor açıkcası.

Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Bakın şunu söyleyeyim. İnsanların kimin daha Müslüman olduğunu kim bilir.

Şeymanur: Sadece Allah bilir.

Kılıçdaroğlu: Güzel. Demek ki insanlar dini değerleri ile yargılanamazlar.

Şeymanur: Benim Allah'la arama da ibadetime de kimse giremez.

Kılıçdaroğlu: Kimse giremez. Olmamalıdır da, olamazlar da.

Şeymanur: Ama oluyorlar. Oluyorsunuz.

Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Siz üniversiteye gitmekle sadece üniversitede mi ibadet ediyorsunuz. Hayatın her alanında her yerinde insanlar Tanrı'ya, Allah'a ibadet ederler. Allah ile birlikte olurlar. Sizin ne zaman ibadet ettiğinizi
yine biz bilemeyiz.

Şeymanur: Yani taviz tavizi doğruyor. Sonra biz başımızı açıyoruz. Daha sonra başka tavizler geliyor. Ben mahal verilmesini istemiyorum. Bir tane ibadetimize engel olunduğunu zaman, diğerleri peşinden geliyor.

Kılıçdaroğlu: Şunu yapmalıyız. Devlet iki alanda kör olmak zorundadır. Bir din, iki ırk alanında. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda bu sorunun de kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz.

Etiketler : #Başörtülü   #öğrenci   #Kılıçdaroğlu'nun   #ezberini   #böyle   #bozdu   
YORUMLAR
  • ömer bitlis   22-06-2009 09:26

    Kılıçdaroğlu: Şunu yapmalıyız. Devlet iki alanda kör olmak zorundadır. Bir din, iki ırk alanında. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda bu sorunun de kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz. Yani iki alanda yapılan haksızlıkları, zulümleri görmezden gelmelidir. Şeriat isteyenleri ya da ulus kimliğe karşı çakanları ezmelidir...

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN