30 madenci yeraltında mahsur, bekleyiş sürüyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında ulaşılmaya çalışılan 30 işçinin yakınlarının 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu önündeki bekleyişi sürüyor.

18-05-2010


Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında ulaşılmaya çalışılan 30 işçinin yakınlarının 75. Yıl Cumhuriyet Kuyusu önündeki bekleyişi sürüyor. 
  
TTK'dan emekli maden işçisi Turan Kebabcı (56), maden mühendisi 28 yaşındaki oğlu Koray'ın 4,5 yıldır özel firmada çalıştığını, maden ocağı yakınındaki evlerinden ambulans sesini duyarak kazayı haber aldığını söyledi.

Patlamanın eksi 540 kotunda olduğunu duyunca oğlunun da işçiler arasında yer aldığını anladığını anlatan Kebabcı, şöyle dedi:

''Oğlum, Zonguldak Karaelmas Üniversitesinde 2 yıllık maden teknikerliği bölümünden mezun olmasının ardından dikey geçişle Konya Selçuk Üniversitesinde maden mühendisliğini bitirdi. Patlamanın olduğu ocakta maden mühendisi oğlum var, yüzde 1 umudum bulunuyor. Ben maden ocaklarını çok iyi biliyorum. Oğlum da madenle ilgili bir iş kazanınca karşı çıkmadık. Özel firmada iş bularak çalışmaya başlamıştı.''

Ahmet Özbay, kardeşi Murat'ın 36 yaşında olduğunu, yaklaşık 5 yıldır firmada çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

''Kardeşimin 2 çocuğu var. İlk kez maden ocağında çalışmaya başlamıştı. Babamız madenden emekli. Maden ocaklarının tehlikelerinin farkındayız. Ancak hiç böyle bir kazayla karşılaşmamıştık. Ben kardeşimin sağ kurtulacağından ümitliyim. İçimde herhangi sıkıntı yok. Çalışmalar konusunda net bilgi alamıyoruz. Kuyudan sürekli birileri inip çıkıyor, biz de bekliyoruz.''

İşçilerden bir yıl önce evlenen Sadık Kocakaya'nın annesi Sebahat Kocakaya, oğlunun 5 yıldır firmada elektrik teknisyeni olarak çalıştığını, dün öğlen saat 13.00'ten itibaren beklediklerini ifade ederek, ''Kimse yok mu? Allah bize yardım etsin. Sizin yakınınız yerin altında olsa ne isterdiniz? Bizi düşünün'' dedi.

Kocakaya'nın eşi Dilek de ''Sadık ne olur sağ salim gel'' diye ağıt yaktı.

Kocakaya ailesinin yakınlarının sürekli sinir krizi geçirmeleri üzerine ambulansta bekletildikleri görüldü.


ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karadon Müessese Müdürlüğü'nde, 30 işçinin mahsur kaldığı grizu patlamasıyla ilgili arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Dün saat 13.28'deki grizu patlaması sonucu 11 işçi hafif yaralanırken, galeri açma çalışmaları yapan Yapıtek firmasına ait 30 işçi patlamanın meydana geldiği Eksi 540 kodunda mahsur kaldı.

Olayın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, beraberlerinde yöre milletvekilleri Köksal Toptan, Fazlı Erdoğan, Polat Türkmen ve Vali Erdal Ata, patlamanın meydana geldiği Karadon Müessese Müdürlüğü'ne giderek yetkililerden bilgiler aldı. Heyet, kriz merkezinde durum değerlendirmesi yaptı.

Bakanlar daha sonra Gelik İşletme Müdürlüğüne de gelerek, göçük altında mahsur kalan işçilerin yakınları ile bir süre görüştü.

(Kaynak: Zaman)

Etiketler : #30   #madenci   #yeraltında   #mahsur   #   #bekleyiş   #sürüyor   
YORUMLAR
  • ilyas metin   18-05-2010 17:41

    Rabbimiz,sen darda ve zorda kalanların yardımcısı ol.böyle bir olay bizim başımıza gelmedigi için rabbimize halimize şükredelim kardeşlerim.Allah yakınlarının yardımcısı olsun sabır versin,zor bi durum. selam ve dua ile

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN