Irak'ta işgalin sebep olduğu büyük göç, Ürdün'de masaya yatırılıyor

Irak'ın emperyalist ABD ve avanesi tarafından işgal edilmesiyle başlayan insan göçüne çözümler bulmak amacıyla Ürdün'de konferans düzenleniyor.

26-07-2007


Irak'ın emperyalist ABD ve avanesi tarafından işgal edilmesiyle başlayan insan göçüne çözümler bulmak amacıyla Ürdün'de konferans düzenleniyor.

Ürdün'de düzenlenen konferansta, bugün topraklarındaki çok sayıda Iraklı mültecinin taleplerini karşılamakta zorlanan ülkelere nasıl yardımcı olunacağı masaya yatırılacak.

Birleşmiş Milletler Mülteci Kurumu, toplu göçü 'bölgeyi tehdit eden bir insanlık krizi' diye tanımladı. Her ay 50 bin Iraklının ülkeyi terk ettiği tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre kalacak yer, sağlık ve eğitim ihtiyacı içindeki bu kişilerin çoğu Ürdün ve Suriye'ye gidiyor. Lübnan ve Mısır'da da Iraklı mülteciler var.

ÜRDÜNDEKİ KONFERANSTAN BEKLENTİLER

Dale Gavlak'ın Amman'dan gönderdiği habere göre binlerce mülteciyi ağırlayan Ürdün ve Suriye temel hizmetleri sağlayabilme konusunda çaresizlik içinde ve uluslararası yardıma muhtaç durumda.

Bir diğer beklentileri de, dünyanın en büyük mültecileri konumundaki Iraklıların bir gün evlerine dönecekleri ya da bir başka ülkeye yerleşebilecekleri yönünde güvence verilmesi. Birleşmiş Milletler Mültecilere Yardım Örgütü, uluslararası topluma Iraklı mülteciler için mali yardım ve konaklama olanakları sağlama sözlerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Örgütün yöneticilerinden Craig Johnstone, uluslararası toplumu Iraklı mültecilerin ızdırabını ihmal etmekle eleştirirken, paranın gerekli olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığını; mültecilere yaşayabilecekleri yerler bulunmasının, başka ülkelerde yerleştirilmelerinin de büyük önem taşıdığını söylüyor.

Mayıs ayında Ürdün hükümetinin yaptığı hesaplamalara göre, ülkede bulunan Iraklı mültecilerin yıllık maliyeti bir milyar dolar civarında. Hükümet, ayrıca ülkede bulunan Iraklıların sayısını tam olarak belirlemek için bir çalışma başlattı. Suriye'de ise 1,5 milyon Iraklı mültecinin bulunduğu sanılıyor.

Ürdün'de sağlık hizmetlerinin tamamı değil, yalnızca Iraklı çocuklar için aşı ücretsiz.

OKULLAR EĞİTİM İÇİN YETERSİZ KALIYOR

Yalnızca, oturma izni olan Iraklıların çocuklarına okullara devam etme olanağı sağlanıyor. Suriye ise, Iraklılara daha fazla hizmet sağlıyor.

Ancak bu ülkede de yüzbinlerce Iraklı mülteci çocuğun yalnızca az bir bölümü okula devam edebiliyor. Birleşmiş Milletler mülteci örgütü, bu yılsonuna kadar göçmenlerin 20 binine daimi barınma olacağı sağlamayı umuyor. Bush yönetimi, Eylül ayı sonuna kadar 7 bin Iraklının Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmesine izin vereceklerini açıklamıştı.

Ancak son dokuz ay içinde yalnızca 133 Iraklı ülkeye gidebildi. (Dünya Bülteni)

Etiketler : #Irak'ta   #işgalin   #sebep   #olduğu   #büyük   #göç   #   #Ürdün'de   #masaya   #yatırılıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN