Haşimi: DAEŞ bu sefer daha uzun savaşacaktır

Musul operasyonuyla ilgili konuşan Irak eski Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El Haşimi, Musul'un IŞİD'in Irak'ta elinde kalan son toprak parçası olduğunu söyledi, "DAEŞ bu sefer daha uzun savaşacaktır" dedi.

18-10-2016


NTV yayınında soruları yanıtlayan Irak eski Cumhurbaşkanı Haşimi, IŞİD'in sokak savaşlarına girişeceğini ve bu sefer daha uzun savaşacağını söyledi. Haşimi, IŞİD'in nasıl bir yöntem izleyeceğini şu sözlerle anlattı:
 
"Musul sorunu ve operasyonlar bölge için yeni bir sorun çıkaracak. Musul en son DAEŞ grubu için güvenli bir yer olarak sayılmaktaydı. İki tarafın gücü arasında DAEŞ bu sefer daha uzun süreli savaşacaktır. Çünkü Musul onların ellerinde bulunan en son yerleşim birimidir. Buna rağmen bugün uluslararası koalisyonla arasındaki dengesizlikten dolayı yüz yüze savaşmayacak vur kaç metodunu uygulayacak. Sokak savaşına girişecektir. Kendilerini veya araçları patlatarak savaşacak veya şehri bırakıp gitmesi gerekiyor."
 
Haşimi, "2012 yılında ayrıldınız ama Musul’daki yapıya baktığınız zaman bugün IŞİD’e karşı halkta bir direniş gösterecek mi?" sorusuna da şu yanıtı verdi:
 
"Durum eskisine göre değişti şüphesiz. Musul DAEŞ’in eline düştüğü zaman halk bir kurtuluş umuyorlardı. Mezhepsel rejimden kurtulmak istiyorlardı, ayrımdan kurtulmak, ileri gelen kişilerin izlenmesinden kurtulmak istiyorlardı. Ama bunun daha kötü alternatif olmasını ummuyorlardı. Zulüm karşısında başka bir seçenek kalmamıştı. Sadece mezhepsel değil varlığımız amaçlanıyordu. Uluslararası toplumun bize yardımcı olacağını umuyorduk. Ama bu örnek aynı zamanda yabancı bir müdahalenin sonucunda geldi. Nuri El Maliki hapishanelerdeki El Kaide liderlerini serbest bıraktı ve çöle gitmeleri için araç temin etti. Irak ordusuna onlara karşı savaşmamalarını söyledi. O zaman 3 milyar dolar değerindeki silahları DAEŞ’e teslim etti. Biz gerçekten bunu beklemiyorduk. Musul’daki halkımız bu görüntüyü ortadan kaldırmak istiyorlar."
 
Kaynak: NTV

Etiketler : #Haşimi:   #DAEŞ   #bu   #sefer   #daha   #uzun   #savaşacaktır   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN