Fırat: Bizi birarada tutacak olan İslam kardeşliğidir

Bu kadar dışlanmasına rağmen bugün Kürtler, ne Türklere, Ne Araplara, ne de Perslere karşı bir kin duymuyorlar. Din kardeşliği nedeniyle...

07-11-2007


Şeyh Said'in torunu Abdulmelik Fırat, Vatan gazetesinden Mine Şenocaklı'ya verdiği röportajın bugünkü bölümünde Türk, Kürt, Arap ve Farsların İslam kardeşliği ortak paydasında birleşebileceklerini belirtiyor ve "Bu kadar dışlanmasına rağmen bugün Kürtler, ne Türklere, Ne Araplara, ne de Perslere karşı bir kin duymuyorlar. Din kardeşliği nedeniyle... Eğer dinimiz farklı olsaydı çoktan durum farklı olurdu. Bazı komünist, ateist Kürtler bunu açıkça söylüyor. 'Bizim dezavantajımız Müslüman oluşumuz' diyorlar" şeklinde konuşuyor. İşte röportajın bugünkü bölümünden çarpıcı tesbitler:

Kürt sorununu Müslümanlık çözemez mi?

Hiç değilse yüzde 50 çözer. Ama Diyanet yalnız Hanefi mezhebine göre çalışıyor. Şafilere, Alevilere özgü bir şey yok. Diyanet, Hanefi mezhebine göre yönetiliyor. Oysa Kürtlerin yüzde 80'i Şafi. Bunlara da dikkat etmek lazım. Dinin getirdiği bir inanç, bir gaye birliğidir. Bütün bu zulme, işkenceye karşın Kürtler'de hâlâ bu var. 'Sen Kürtsün, sen de benim gibi kendi kültürünü kullanma hakkına sahipsin' dediğin zaman sorun yüzde 100 çözülür.

Bölünmeden mi?

Bölünme zaten olmaz. Böyle bir noktaya geldiği zaman Irak'taki Kürtler dahi Türkiye'nin AB'ye girmesiyle bize katılabilir. Mesele bu kadar açıktır. Önemli olan kimliktir. Ama ortak bir dine sahip olmamızın da büyük tesiri var. Bu kadar dışlanmasına rağmen bugün Kürtler, ne Türklere, Ne Araplara, ne de Perslere karşı bir kin duymuyorlar. Din kardeşliği nedeniyle... Eğer dinimiz farklı olsaydı çoktan durum farklı olurdu. Bazı komünist, ateist Kürtler bunu açıkça söylüyor. 'Bizim dezavantajımız Müslüman oluşumuz. Eğer Hıristiyan olsaydık, AB bizi Türkler'e karşı tutardı' diyorlar.

Yani şimdiye kadar bir iç savaş çıkmadıysa din kardeşliği yüzünden mi çıkmadı diyorsunuz...

Evet.

Son bir sözünüz var mı?

Kürtler mazlum bir halktır. Mısır'ın ünlü bir yazarının tanımına göre, 'Kürtler Müslüman ülkelerin yetim çocuklarıdır.' Kürtler'e yapılan yanlış ve insanlık dışı muameleleri ifade ettiğimiz zaman, Kürtlerin komşuları olan Arap, Pers ve Kürt aşırı milliyetçilerinin saldırısına muhatap oluyoruz. PKK'nin militanları da bunların zamazingosu... İkincisi de bu dünyada mühim olan insanlıktır, adalettir, insan haklarıdır. İnsanların kökenleri, renkleri, dinleri ne olursa olsun, insanlıkta kardeştirler. Cihan şumul, yani evrensel olan görüş bu olmalıdır.

Etiketler : #Fırat:   #Bizi   #birarada   #tutacak   #olan İslam   #kardeşliğidir   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop