Hilal TV'yi "kırmızı çizgilerine" sadakate davet ediyoruz

Hilal Tv, değiştirmek için yola çıkıp kendileri tanınmayacak şekilde değişmiş olan yeni bir Kanal 7 veya STV mi olacak, yoksa "kırmızı çizgiler"den ödün vermemek için gerektiğinde bedel ödeme, adanma yolunu seçip, şahitliğin gereğini mi yapacak?

31-10-2007


İslamveHayat

İki yıl önce Ramazan ayında "Vahyin haramlarla ilgili çektiği kırmızı çizgi televizyonun da kırmızı çizgileridir, aşılamaz. Helallerle ilgili çektiği yeşil çizgi televizyonun da yeşil çizgisidir" sözü vererek yola çıkan ve "Eğer vahyin kırmızı çizgileriyle 'reel durum' aşılamaz bir biçimde karşı karşıya gelirse, kanal geçici kapatmaktan kalıcı kapatmaya, elden çıkarmaktan bitkisel hayata girmeye kadar her tür alternatifi devreye sokarak, kuruluş amacına aykırı konuşlanmamayı taahhüt eder" şeklinde Müslümanca bir duruşla kendisini kamuoyuna deklare eden Hilal Tv, kuruluşundan itibaren içerisinde şirk sözü barındıran tasavvuf müzikleri ve ulusçu söylemler içeren müziklere yer vererek başladığı "çizgi ihlalleri"ni son zamanlarda tahammül edilemez bir boyuta taşıdı.

Reklam kuşaklarında başta Ülker grubu reklamları olmak üzere kadın ve cinsellik istismarı içeren reklamlara yer vermeye başlayan Hilal Tv, laik sistemin İslam'ın şehit kavramını istismarına karşı duracak yerde, sabahki haber programında bu özbeöz İslami kavramın istismarına ortaklık edecek ve laik cumhuriyetin kuruluşunu logosundan selamlayacak kadar da çizgiler konusundaki hassasiyetini yitirdiğini gözler önüne sermiş bulunuyor.

Bizler Hilal Tv'nin kurucu ve yöneticisi olan kardeşlerimize, Kalem Suresi 8 ve 9. ayetleri tekrar okuyup tefekkür etmelerini ve durumlarını ciddi olarak gözden geçirmelerini tavsiye ediyoruz ve Hilal Tv'yi, bir kısmını aşağıya alıntıladığımız kurucu metnine sadık kalmaya çağırıyoruz. Hiç kimse kalkıp "hizmet" adı altında günah ve haram savunuculuğu yapmaya ve bize cevap yetiştirmeye çalışmasın. Zira bu ancak kendimizi kandırmak olur. Şayet kanalın ekonomik sıkıntısı varsa, müzik programları ve benzeri bazı programlar iptal edilir, kanalın yükü azaltılır. O da mümkün değilse, gerektiğinde, kanalın kurulmasına öncülük eden yazar Mustafa İslamoğlu'nun sıkça ifade ettiği "Biz dünyaya sahip olmaya değil, şahit olmaya geldik" hakikati mucibince şahitliğimize gölge düşürecek sahipliklerimizden vaz geçmeyi bilmeliyiz. 

Hilal Tv, değiştirmek için yola çıkıp kendileri tanınmayacak şekilde değişmiş olan yeni bir Kanal 7 veya Samanyolu mu olacak, yoksa "kırmızı çizgiler"den ödün vermemek için gerektiğinde bedel ödeme, adanma yolunu seçip, şahitliğin gereğini mi yapacak? Dileriz bu ikilemde Hilal Tv ailesi, kendilerinden önceki kötü örneklerin yolundan gitmeyi değil, "Kurucu metin"de taahhüt edilen yolu tercih edip, şahitlik adına güzel bir örneklik sergilemeyi yeğler.    

İşte Hilal Tv'nin yayına başlamadan önce kamuoyuna deklare ettiği "Kurucu metin"den bir bölüm:          

"Vahyin haramlarla ilgili çektiği kırmızı çizgi televizyonun da kırmızı çizgileridir, aşılamaz. Helallerle ilgili çektiği yeşil çizgi televizyonun da yeşil çizgisidir. Bu çizgiye ait birden fazla seçenek varsa aralarında tercih yapılır. Bu iki çizgi ortasında kalan 'sarı bölge' mutlaka alanında yetkin ve otorite kimselerden oluşmuş Üst Kurul'un görüşüne sunulur ve çıkan sonuç uygulanır. Kırmızı çizgilerin aşılması durumunda sorumlu birim ve kişilerden Üst Kurul hesap sorar ve sapma açısı tüm imkânlar seferber edilerek düzeltilir.

Eğer vahyin kırmızı çizgileriyle 'reel durum' aşılamaz bir biçimde karşı karşıya gelirse, kanal geçici kapatmaktan kalıcı kapatmaya, elden çıkarmaktan bitkisel hayata girmeye kadar her tür alternatifi devreye sokarak, kuruluş amacına aykırı konuşlanmamayı taahhüt eder."

Etiketler : #Hilal   #TV'yi   #kırmızı   #çizgilerine   #sadakate davet   #ediyoruz   
YORUMLAR
 • mehmet   18-01-2011 19:30

  Şöyle bir tane sizin anladığınız yada bildiğiniz (nasıl oluyorsa) bir kanal kurun ve uzun süre yürütün bakalım nasıl oluyor.sadece konuşuyorsunuz.helallere haramlara uygun yayın nasılmış bir anlatın ve uygulayarak gösterin.

 • Sabri KALYONCU   24-10-2009 15:18

  Bir program var, Cami içinde çekilmiş, bir kaç kişi sohbet ediyor, iyi güzelde Masa sandalye kurmuşlar caminin ortasına, bana garip geldi, belki dinen bir mahsuru yoktur fakat görüntü hiç hoş değildi...

 • şamildar   04-09-2009 23:36

  öncelikle bizler insanız hatalarımız olacaktır. elbette hilal tv' ninde hata ve yanlışları vardır. biz müslümanların özelliği olsa gerek eleştiriye varız ama iş taşın altına el koymaya gelince maalesef hep seyredenler oluyoruz. hilal tv' nin ekonomik sıkıntıları olduğu malum elimizde olan bu değeri kaybetmek yerine sahip çıkıp izleyebildiğimiz tek tv yi neden kurtların önüne yem olarak sunulduğunu anlayabilmiş değilim. hataları cımbızlamak yerine hilale sahip çıkıp (maddi ve mavevi) onları tevhidi duruşa zorlamak görevimiz olsa gerek. herkese ali imran 103 ayetini hatırlatmak isterim.

 • Okci   26-01-2008 02:36

  Ben de kendimi gerici sayacaktim neredeyse.Herkesin uzaya cikip ta geride bir tek ben kaldim diye dusunurken boyle bir haberi okumak yuregime su serpti de uyandim.Benim gibi orta halli insanlari belli etmeden neredeyse ortama uygun bir hale getireceklerdi.Allah razi olsun bu uyarilariniz icin.Cok sukur benim gibi dusunen insanlar hala var.

 • serdengeçti   03-11-2007 15:01

  Daha bu sabah mus'ab b. umuer'in çizgi filmi vardı hilal tv de , filmin sonunda da şehitlikle ilgili ayetler yer alıyordu.. Allah ayaklarımızı sabit kılsın

 • mutahhar   02-11-2007 20:53

  selamun aleyküm. yazmış olduğunuz eleştirel yazıdan dolayı Allah razı olsun. hayatı tamamiyle islamileştirmekten taviz verilmemesi gerektiğini anlatan bir yazı olmuş.Hilal tv çıktığı zaman %100 helal bir kanal olacağı söylendiği için bütün yakınlarımıza büyük bir şevkle bu kanalı tavsiye ettik.ama zamanla ALLAH'IN RAZI OLMAYACAĞI GEREK ÇEYREK TESETTÜRLÜ SUNUCULAR GEREK REKLAMLARDAKİ AÇIK SAÇIK OYUNCULAR NE KADAR HELAL DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIK. Erkam beyin yorumu çok isabetli olmuş fakat rahatsız olduğumuz bu durumlardan dolayı hilal tv yetkilileriyle hem benim hem de öğrendiğim kadarıyla islam ve hayat yöneticisi arkadaşların görüşmeleri sonucunda hilal tv'nin yayın çizgisini değiştirmediği görünüyor.cenabı haktan islam ümmetinin uyanışı temennisiyle.selametle

 • erkam   01-11-2007 14:57

  hassasiyetinize diyeceğim yok, Allah razı olsun.. ancak keşke bir müslüman olarak müslümanlara faydamız olsa.. yani ne bilim böyle bir yazı yazacağımıza gidip hilal tv yetkilileriyle konuşsak mesela.. hem başka da bi şey kalmadı elimizde hilal den başka.. (bunun aynı zamanda bir özeleştiri olduğunu umuyorum) Allah yar ve yardımcımız olsun..

 • Yusuf TORUN   01-11-2007 09:14

  Bu duyarlılığınızdan dolayı Allah razı olsun. Malesef her iki kanalın ilk yayına başladığı dönemlerdeki reklamları programları hatırlıyoruz. Seçici davranılıyordu, Fakat şimdidiki durumları ortada Faize karşı olanların Banka reklemlarını nasıl yayınladıklarını üzülerek görmekteyiz.İlk yayın dönemlerindeki hassasiyetin zamanla kaybolduğunu ve normalleştiğine, tepkinin kaybolduğuna şahidiz. Ve hatta maddi sıkıntılardan dolayı bunların olabileceği, Müslümanlar tarafından söylenmeye başlandı. Bu durumu iki yıl aradan sonra malesef Hilal TV reklamlarında görmeye başlıyoruz. Oysa Hilal yönetcilerinin daha titiz davranması gerekmektedir. Aksi taktirde STV ve Kanal7 ye tepki gösterenlerin, yavaş yavaş hassasiyetlerini kaybedeceği bunun sorumluluğununda ağır bir yük olacağının bilinmesi gerekir. Bir TV kanalına sahip olalım derken Müslümanların hassasiyetlerini yavaş yavaş kaybetmesine tepkisiz kalamayız. "Biz dünyaya sahip olmaya değil, şahit olmaya geldik"

 • sena   01-11-2007 06:40

  söylemlerinize aynen katılıyorum artık bazı güzel programlarda kaldırıldı.bence samanyolu ve kanal7'deki programlara benzer programlar yapılıyor ve özellikle saçma olan tasavvuf müzikleri ....hilal tv artık seçimini yapmak zorundadır.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop