Doğru Hadis anlayışı

Sünnet, nesilden nesile gelen uygulamalar iken Hadis, birileri tarafından Peygamberin (a.s.) söylediği iddia edilen sözlerdir. İkisi farklı şeylerdir.

09-02-2018


Sözlükte, eskinin zıttı(yeni yani önceleri yokken sonradan olan), söz, söylem, konuşulan şey(ağızdan çıkan her söz yenidir), olay, haber (Türkçe de kullanırız. hâdise, çoğulu havâdis yeni haberler(“sana havâdislerim var” deriz)), hudus(sonradan meydana gelen eski değil), ihdas(yeni bir şey meydana getirme), muhdes(oluşu ve meydana getirilişi yakın bir dönemde gerçekleşmiş olan şey) anlamlarına gelmektedir.
 
Ortak anlam bulma yöntemimize göre yeni yani eski olmayan söz, haber, eylem demektir. Terim anlamı ise ilim dallarına ve eğilimlerine göre değişmektedir.
 

Etiketler : #Doğru   #Hadis   #anlayışı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop