Ders kitaplarında Kemalizme devam

14 yılını doldurmak üzere olan iktidarlarında başarılı olamadıkları alanların başında eğitimin geldiğini müteaddit defalar dile getiren Erdoğan, konuya dair son beyanlarında müfredata yoğunlaşacaklarını söylemişti.

27-09-2016


Ancak yeni ders yılında da değişen birşey yok. Ders kitaplarındaki resmî ideoloji propagandası aynen devam ediyor.

İlk gün dağıtılan 15 Temmuz broşürlerinde tek parti döneminin şeflik rejimine güzellemeler yapılırken, kitaplardaki Kemalist muhtevaya da dokunulmuş değil.

Meselâ İHL’lerde de okutulan 9. sınıf Sağlık Bilgisi kitabından bazı örnekler:

“Atatürk ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ özdeyişiyle ancak sağlıklı bireylerin üretken, çalışkan olabileceklerini ifade etmiştir. (...) ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözü ile de milletine ve hekimlere olan güvenini dile getirmiştir.”

(Burada bu sözlerin ona ait olmayıp onun adına uydurulduğu noktasındaki tartışmaları da hatırlatmakta fayda var.)

Peşinden şu cümle geliyor:

“Dünyada ilk defa okullarda beden eğitimi dersini zorunlu kılan devlet adamı da Mustafa Kemal Atatürk’tür.” (s. 22)

İHL’lerin başörtülü öğrencilerine de okutulan bu dersin tesettüre karşı yürütülen mücadelede ne kadar etkili bir şekilde kullanıldığından ise hiç bahsedilmiyor.

Kitabın 30-31. sayfalarında yer alan “Atatürk’ün toplum sağlığının geliştirilmesine yönelik çalışmaları” ara başlıklı bölümündeki anlatımlarla 52. sayfadaki “Mustafa Kemal ve spor” bahsi de tek taraflı propagandanın diğer örneklerini oluşturuyor.

Ve bu örneklerde, Sağlık Bilgisi dersinin de Kemalist resmî ideoloji propagandasına nasıl alet edildiğini görüyoruz.

Aynı propagandanın, önceki sınıfların ders kitaplarındaki yoğun örneklerini geçmiş yıllarda bu köşede sergilemiştik.

Diğer 9. sınıf kitaplarına dair tesbitlerimizi de okurlarımızla yine paylaşacağız. Ama şimdiden belirtelim: İşin özünde değişen birşey yok. Aynı tas aynı hamam.

Kitaplarda “FETÖ temizliği” için gösterilen aceleci titizlik, Kemalizm propagandası söz konusu olduğunda yerini içselleştirilmiş bir umursamazlığa terk ediyor.

 

Kâzım GÜLEÇYÜZ/Yeniasya

Etiketler : #Ders   #kitaplarında   #Kemalizme   #devam    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop