“Akif, halktan değil despotlardan hicret etti”

TYB Başkanı Kırlangıç: Şapka için adam öldürülen bir ortamda Akif’in peşine hafiyeler takılmıştı. Bu onun çok zoruna gitti. Hatta bunlar, gittiği Mısır’da bile peşini bırakmadılar. Bunlar resmi kayıtlarda var

03-01-2008


Cumhuriyet gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’yi terk edebilirim” diyen piyanist Fazıl Say’a gönderme yaparak umutsuzluk karşısında bir sanatçının takınması gereken tavır olarak Mehmed Akif’i örnek göstermesini diline doladı. Cumhuriyet, Akif’ın, Mısır’a gidişine dikkat çekerek “Erdoğan’dan yanlış örnek” diye yazdı.  
 
Erdoğan'nın, partisinin gençlik kollarının düzenlediği “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Toplantısı”nda dile getirdiği sözlerini eleştiren Cumhuriyet, Akif’in, Türkiye’de laiklik kökleşti gerekçesiyle Türkiye’yi terk ettiğini de iddia ederek, “Ersoy’un İslâm Birliği hülyası, Arap mandacılığı kabullenmesi, 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde önce saltanatın, ardından hilafetin kaldırılması, laik yasaların çıkmasıyla çöktü” diye yazdı.

Vakit’e konuşan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Başkanı Hicabi Kırlangıç, Cumhuriyet’in iddiasını yalanlayarak, “Akif laiklik Türkiye’de kökleştiği için gitmedi; laikliği kökleştirmek için uygulanan despotizm yüzünden hicret etti” dedi.

“Türkiye’de laiklik hiçbir zaman kökleşmedi”

 Türkiye’de laikliğin hiçbir zaman kökleşmediğini, sadece halkın taleplerinin devlet gücüyle bastırıldığını dile getiren Kırlangıç, “Akif ülkede dirlik bozulmasın diye her şeye katlanıyordu, ancak şapka için adam öldürülen bir ortamda Akif’in peşine hafiyeler takılmıştı. Bu onun çok zoruna gitti. Hatta bunlar gittiği Mısır’da bile peşini bırakmadılar. Bunlar resmi kayıtlarda var” diye konuştu.

“FAZIL SAY HALKTAN

KAÇMAK İSTİYOR”

Sözleriyle sürekli halkı aşağılayan Fazıl Say’ın, gerçekte halktan kaçmak istediğini dile getiren Kırlangıç, “Bunlar zaten dışarıda yaşıyor, ara sıra da Türkiye’ye uğruyorlar. Hiçbir maddi sıkıntıları yok. Akif ise öylesi zor bir durumda bırakıldı ki, emeklilik için hak kazandığı halde emekliliğini engellediler. Ailesini geçindiremez duruma geldi.  (Vakit) 

Etiketler : #Akif   #   #halktan   #değil   #despotlardan   #hicret   #etti   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop seks shop seks shop seks shop istanbul seks shop istanbul seks shop istanbul sex shop sex toys istanbul izmir sex shop izmir sex shop sex shop izmir sex shop izmir sex shop izmir izmir sex shop bakırköy sex shop kadıköy sex shop ataşehir sex shop