Suriye'den kaç Srebrenitsa çıkacak?

Suriye savaşı bütün acımasızlığı ve vahşeti ile devam ederken hayatını kaybeden insan sayısı Uluslararası Af Örgütü, BM ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporlarına göre 191 bin olarak açıklanıyor.

25-11-2014


Suriye kaynaklı raporlar ise 250 bin civarında olduğunu söylüyor. Gerçek rakamları ise ancak savaş bittiğinde öğreneceğiz.

Suriye'de ölenlerin 15 bini kadın, 17 bini ise çocuk... Yaralı sayısı 300 binin üzerinde, 85 bin tutuklunun 35 bini öğrenci iken 2 bin 600 kişi kayıp olarak kayda geçmiş vaziyette.

6.5 milyon insan Suriye içinde evlerini terk ederken, 5 milyon insan Lübnan, Ürdün, Türkiye, Mısır, Irak ve Avrupa'ya göç etmiş vaziyette. 22 milyonluk nüfusun yarısı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Suriye içinde 2 milyon çocuk evlerini terk ederken, Suriye dışında mülteci durumuna düşmüş olan çocuk sayısı ise 2 milyon civarında bulunuyor.

Sığınmacıların hayatta kalma savaşı çok ağır şartlarda geçiyor. Yoksulluk, hastalık, iklim şartları, barınma, gıda ve güvenlik sorunlarıyla mücadele ederken, dünya tarafından da tamamen unutulmuş vaziyetteler.

Ülke içinde varil bombaları, kimyasal silahlar, uçaklardan atılan ağır bombalar ve tanklarla adeta soykırıma tabi tutulan Suriye halkının cezaevlerinde neler yaşadığını ise henüz kestiremiyoruz.

Aklımızdan geçen, "Suriye'den daha kaç Srebrenitsa çıkacak?" sorusudur.

Bütün dünya IŞİD'in Yezidi ve Amerikalıların kafasını kestiği görüntüleri ile meşgul olurken, Suriye'de katledilen insan sayısı 250 bini buluyor.

Uluslararası Af Örgütü; "Dünyanın uzun süredir tanık olduğu en kötü mülteci krizine uluslararası toplumun verdiği cevap tam anlamıyla utanç verici" diyor.

BM ise Suriye'de yaşanan çatışmaların son 20 yılın en büyük mülteci krizini yaşattığını ve 1994 Ruanda'da yaşanan 1 milyon insanın hayatına mal olan soykırımdan bu yana böyle bir göç görülmediğini vurguluyor.

22 milyon nüfusun nerede ise yarısı evlerini terk etmiş vaziyette.

Bosna Savaşı, 1992-1995 yılları arasında 3.5 yıl sürmüştü. Kızılhaç verilerine göre 312 bin Boşnak hayatını kaybederken, Srebrenitsa şehrinde ise 8 bin 372 kişi BM gözetiminde Hollandalı asker ve Fransız komutanların sorumluluğu altında topluca katledilmelerine göz yumulmuştu.

Suriye'de insanlık ve savaş suçu kapsamına giren, eşi ve benzerine 2. Dünya Savaşı'nda dahi görülmemiş katliam metotları ve araç gereçleri kullanılarak insanların katledilmesine seyirci kalınmaktadır. 

Savaşın acımasız, vicdansız boyutları savaş bittiğinde en korkunç şekliyle karşımıza çıkacaktır.

Dün Bosna'da Avrupa'nın göbeğinde Katolik dünyasının gözleri önünde yaşanan Müslüman katliamı, bugün maalesef Mekke'ye 950 km mesafede İslam dünyasının gözleri önünde, Suud, Mısır, Ürdün, Irak ve İran'ın şahitliğinde Müslüman katliamı yaşanmaktadır.

Postmodern Kerbela'nın belgeselini çekiyoruz.

Bakalım Suriye'den savaş bittiğinde kaç Srebrenitsa çıkacak! 

Osman Atalay

(timetürk)

Etiketler : #Suriye'den   #kaç   #Srebrenitsa   #çıkacak?   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN