Srebrenitsa katliamı: Batı'nın vahşet ve ikiyüzlüğü 

Tam 12 yıl önce BM güçlerinin güvence vermesi ile silah bırakan 8 bin Srebrenitsalı Müslüman, Sırpların hunharca katliamına maruz kaldı.

12-07-2007


Tam 12 yıl önce BM güçlerinin güvence vermesi ile silah bırakan 8 bin Srebrenitsalı Müslüman, Sırpların hunharca katliamına maruz kaldı.

Dün 30 bin Bosnalı, katledilen yakınlarının mezarlarının başında bu acı günü bir kez daha gözyaşlarıyla andı. Bosnalılar tarihe kara harflerle kaydedilen kanlı Srebrenitsa katliamını anmak için yakınlarının mezarlarının başlarında buluştu.

BM güçleri tarafından silahları elinden alındığı halde Sırp güçlerinden kaçan 8 bin erkek ve genç çocuk, kadınlardan ayrıldıktan sonra acımasızca katledildiler.

O gün hayatta kalanlar ve ailelerinden oluşan Bosnalılar, otobüslerle toplu mezarlığa koşarak bu kara günü andılar.

Bosna'da Srebrenitsa'daki soykırımın 12. yıldönümünde 465 kişinin cesedi daha toprağa verildi. Şiddetli yağmura rağmen 30 bin kadar Bosnalının Srebrenitsa'ya geldiği bildirildi. Srebrenitsa Belediye Başkanı Abdurrahman Malkiç, defin dolayısıyla yapılan törende yaptığı konuşmada, “Yağmur bizim üzüntümüzü yansıtıyor. Gökler de ölülerimizin yasını tutuyor” dedi. Bölgede halen yeni toplu mezarlar bulunuyor.

7'DEN 77'YE İNSANLAR

Yeni defnedilecek olan naaşların, yaşları 13'le 77 arasındaki erkeklere ait olduğu kaydedildi. Soykırımda katledilenler toplu mezarlara gömülmüş fakat Sırplar çoğu toplu mezarı daha sonra ortadan kaldırmıştı. (Samanyolu Haber / Haksöz Haber)

Etiketler : #Srebrenitsa   #katliamı:   #Batı'nın   #vahşet   #ve   #ikiyüzlüğü    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN