Siyonist işgalciden, Mavi Marmara'da yeni manevra

İsrail'in Mavi Marmara davasını sona erdirme karşılığında yüksek miktarda tazminat ve Mersin-Gazze arasına ablukayı gevşetecek “Yeşil Hat” kurulmasını teklif ettiği bildirildi

05-03-2015


İsrail’in bir aracı vasıtası ile Mavi Marmara mağdurlarının avukatlarına, Gazze'deki ablukayı gevşetecek "Yeşil Hat" (greenline) ve katliam mağdurlarına yüksek miktarda tazminat ödeme teklifinde bulunduğu bildiriliyor. İddialara göre Mersin limanında kurulması teklif edilen "Yeşil Hat"tın Türkiye'den Gazze'ye giden malların İsrail gümrüklerine takılmadan ve ambalajları yırtılmadan yerine ulaşmasını sağlayacağı da taahhüt edildi. Mavi Marmara mağdurları için yüksek miktarda tazminat teklifinde de bulunan aracı, avukatların "Mavi Marmara üzerinden pazarlık yapmayacaklarını" beyan etmeleri üzerine, İsrail'in bu bedel karşılığında ne talep ettiğini açıklamadı.

Yeni Şafak’tan Recep Yeter'in haberine göre İsrail'in teklifi yaklaşık 3 ay kadar önce Türkiye'de yaşayan Musevi asıllı bir işadamı vasıtasıyla Mavi Marmara mağdurlarının avukatları aracılığıyla İHH'ya iletildi. Görüşme önerisinin "Gazze'ye yönelik abluka ve ticari öneri" adı altında getirildiğini belirten Avukat Cihat Gökdemir, gelen aracının Gazze üzerindeki ablukanın gevşetilmesini kendilerine ilettiğini, kendilerininse "Gazze ablukası pazarlık konusu yapılamaz. Kayıtsız şartsız abluka kaldırılmalıdır" dediğini söyledi.

"GÜMRÜK MERSİN'DE YAPILSIN"

Gökdemir, aracı vasıtasıyla ulaşan "Yeşil Hat" teklifini: "Aracılar tekliflerinde, 'Mersin'de bir Yeşil Hat kuralım. Burada İsrailli iki gümrük yetkilisi de bulunsun. Türkiye'den Gazze'ye gidecek olan mallar İsrail gümrüklerinde hiçbir şekilde ikinci bir işleme tabi tutulmasın. Ambalajları açılıp mallar tahrip edilmesin. Mersin'de ambalajlandığı haliyle doğrudan Gazze'ye giriş yapsın. Bu uygulama ile abluka da kısmen kaldırılmış olacak. Her türlü malzeme Mersin'den Filistin'e direk girecek' dediler'' şeklinde anlattı.

"TEKLİF KABUL EDİLEMEZ"

Gökdemir, bu teklifin ardından 1 milyar dolarlık bağışın yine aynı aracı tarafından gündeme getirilmesi üzerine görüşmeyi yapan avukatların "Mavi Marmara konusunda pazarlık söz konusu olamaz" diyerek görüşmeyi sona erdirdiğini kaydetti. "İsrail, Mavi Marmara davasında, uluslararası alanda hukuken de siyaseten de şıkışmış vaziyette. Gemiye saldırıda bulunan askerler ve yakınları da İsrail hükümetine baskı uyguladığından bir çıkış yolu arıyorlar" diyen Gökdemir, İsrail'in Türkiye hükümeti, mağdurlar ve avukatları ile pazarlık yolları aradığını vurguladı.

Mavi Marmara davası avukatlarından Gülden Sönmez söz konusu "Yeşil Hat" teklifinin Gazze'nin yararına gibi görünse de 2 gün sonra göstermelik bir silah gemisi haberiyle İsrail'in hemen anlaşmayı bozabileceğini hatırlattı.

"Bunu her zaman yaptılar, anlaşmaları hep bozuyorlar. Filistin halkı da bunu bize her zaman hatırlatıyor" diyen Sönmez, "Ambargonun tamamen kaldırılması bizim için kırmızı çizgi. Tazminat konusundaki kırmızı çizgimiz ise şu; İsrail, 'biz bu parayı, askerleri suçlu göstermeyecek şekilde, bağışta bulunarak yapacağız. Davaları düşürün, peşini bırakın' diyor. 1 Milyar dolarlık teklifin sebebi bu. Biz de diyoruz ki, bağış değil tazminat ödeyeceksiniz, abluka kalkacak ama suçlular cezalandırılacak, davalardan asla vazgeçmeyiz" diye konuştu. Sönmez, teklife cevap verilmesiyle ilgili olarak da "Cevabımızı henüz vermedik ama pazarlık masasına da oturmuş değiliz" dedi.

Dünya Bülteni

Etiketler : #Siyonist   #işgalciden   #   #Mavi   #Marmara'da   #yeni   #manevra   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN