Siyonazi işgal çetesine ihracat azalmadı arttı

Dış ticaret verilerine göre siyonist işgal rejimine ihracat, Aralıkta yüzde 35 yükseldi. Düşündürücü tablo karşısında ‘Bir yandan tepki gösterirken bir yandan ticaretin artmasının izahı nedir’ soruları yöneltildi.

04-01-2024


Gazze’deki vahşete karşı Ankara’nın sert mesajları ve ‘Soykırımı durdurun’ mitingleri vicdanlara tercüman oldu. Ancak hükümet çevrelerinin belirttiğinin aksine Türkiye ile siyonist işgal rejimi arasındaki ticaretin azalma bir yana arttığı ortaya çıktı. Dış ticaret verilerine göre siyonist işgal rejimine ihracat aralıkta yüzde 35 yükseldi. Düşündürücü tablo karşısında ‘Bir yandan tepki gösterirken bir yandan ticaretin artmasının izahı nedir’ soruları yöneltildi.

İsrail’in katliamında üç ay geride kalırken Ankara’dan, Netanyahu hükümetine dönük sert tepkiler yükseldi. Galata’da düzenlenen mitingde de soykırıma karşı ortak duruş sergilendi. Ancak bir yandan tepki gösterilirken öte yandan İsrail’le ticaretin devam ettiğine dönük kamuoyuna eleştiriler yansıdı. İsrail’le ilgisi tartışmalı markalara boykot uygulanırken Türkiye’den çelik, gıda gibi stratejik ürünlerin satışının sürdüğü ileri sürüldü. Hükümet iddiaları reddetti.
 
ARALIKTA 430 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ
 
Ticaret Bakanı Ömer Bolat da 7 Kasım’da yaptığı açıklamada “İsrail’le ticaretimiz geçen yıla göre yüzde 50’den fazla azaldı” dedi. 17 Aralık’ta ise azalmanın ekimden bu yana yüzde 48 olduğunu dile getirdi. Ancak dış ticaret verilerine göre kasım ayında 319 milyon dolar olan İsrail’e ihracat aralıkta 430 milyon dolara yükseldi. Yüzde 34.8’lik artışın 7 Ekim saldırılarından önceki temmuz verilerinden bile yüksek olması dikkat çekti.
 
Aralık 2023 ayı ihracat rakamlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.
 
Aralık 2022’de 22.9 milyar dolar olan ihracat Aralık 2023’de 23,0 milyar dolara çıktı. Salonda büyük bir alkışın geldiğine bakmayın, yıllık toplam ihracatımız da 254,17 milyar dolardan 255,81 milyar dolara yükseldi
 
Alkışlanan değerler aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda da yüzde 0,6 ihracat artışına işaret ediyor. Ama Erdoğan’ın konuşmasında ‘’Biz iktidara geldiğimizde 30 milyar dolar olan ihracatın 5-6 yıl içinde 130 milyar dolara çıkması yer alıyordu’’ dedi.
 
(Kaynak: Karar)

Etiketler : #Siyonazi   #işgal   #çetesine   #ihracat   #azalmadı   #arttı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN