“Molla” uzaya uydu gönderdi 

İranlı bilim adamlarınca 10 yıllık bir çalışma sonucunda yapıldığı bildirilen yerli yapımı roket, İran'ın ilk uzay üssü olduğu belirtilen bir alandan fırlatıldı.

05-02-2008


Laikçi kesimlerin "molla" nitelendirmesinde bulunup küçümsemeye çalıştığı İran, askeri ve teknoloji alanında büyük ilerlemelere imza atıyor. Dün de İranlı bilim adamlarınca 10 yıllık bir çalışma sonucunda yapıldığı bildirilen yerli yapımı roket, İran'ın ilk uzay üssü olduğu belirtilen bir alandan fırlatıldı. Roketin fırlatılma anı devlet televizyonundan da canlı olarak yayınlandı.  
 
Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, roket fırlatılmadan önce yaptığı konuşmada, otoriter güçlerin hakimiyetinden kurtulmak için dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olmak gerektiğini söyledi.
Ahmedinejad’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinden sonra askeri ve teknoloji alanında büyük ilerlemelere imza atan komşumuz iran, dün de yerli yapımı ilk uzaya uydu gönderme sistemini başarıyla denedi.
İranlı bilim adamlarınca 10 yıllık bir çalışma sonucunda yapıldığı bildirilen roket, İran'ın ilk uzay üssü olduğu belirtilen bir alandan fırlatıldı. Roketin fırlatılma anı devlet televizyonunundan da canlı olarak yayınlandı. İran'ın yerli yapımı ilk uydusunu da uzaya taşıyacak sistemin nerede denendiğine ilişkin şu ana kadar açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, roket fırlatılmadan önce yaptığı konuşmada, otoriter güçlerin hakimiyetinden kurtulmak için dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip olmak gerektiğini söyledi. "İlerlemek için uzayda da aktif ve etkili bir şekilde bulunmalıyız" diyen Ahmedinejad, şunları kaydetti: "Bugün, uzay bilimi alanına da ilk adımımızı, çok sağlam, dikkatli ve bilinçli bir şekilde attık. Bir uydunun yapılması ve fırlatılması çok büyük ve önemli bir kazanç. Bir milletin gururla yaşaması için uzayda bulunması şart." İran, "Omid" (Ümit) adlı ilk yerel araştırma uydusunu da Mart 2009'da yörüngesine
yerleştirmeyi planlıyor. Ahmedinejad, teknoloji alanındaki gelişmeleri genellikle 1979 İslâm devriminin yıldönümünden önceki günlerde açıklıyor.
 

Etiketler : #Molla   #uzaya   #uydu   #gönderdi    #   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN