Lula da Silva: Putin kadar Zelenski de suçlu

Eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Putin kadar Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin de savaştan sorumlu olduğunu söyledi.

05-05-2022


Rusya'nın Ukrayna'ya 24 Şubat'ta başlattığı saldırılara yönelik eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Lula yaptığı açıklamada, "Bazen, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin televizyonda konuşmasını ve Avrupalılar tarafından ayakta alkışlanmasını izliyorum. Ancak Zelenski, Ukrayna-Rusya savaşından en az Putin kadar sorumlu. Çünkü savaşta tek bir suçlu yok" dedi.

Lula ayrıca, Zelenski'yi eleştirerek, "Zelenski, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya parlamentosunda sanki siyasi bir kampanya yürütüyormuş gibi, bir gösterinin parçası gibi görünüyor. Müzakere masasında olmalı" sözlerini kullandı.

AB, ABD VE NATO'YA DA TEPKİ GÖSTERDİ

Lula, Putin'in "Ukrayna'yı işgal etmemesi gerektiğini" belirterek, Rusya-Ukrayna savaşında ABD, NATO ve Avrupa Birliği'nin (AB) de suçlu olduğunu söyledi.

Eski Devlet Başkanı, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin nedeni neydi? NATO. O zaman ABD ve Avrupa, 'Ukrayna NATO'ya katılmayacak' demeliydi. Bu sorunu çözebilirdi" ifadelerini kullandı.

Lula ayrıca, "Bir diğer konu da Ukrayna'nın AB'ye katılmasıydı. AB de 'Hayır, şu an Ukrayna'nın AB'ye girme zamanı değil, bekleyeceğiz' diyebilir ve böylece çatışmayı teşvik etmemiş olurdu" dedi.

(İslam ve Hayat / Haber 7)

Etiketler : #Lula   #da   #Silva:   #Putin   #kadar   #Zelenski   #de   #suçlu   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN