Kavakçı: Başörtüsü yasağı, bir İslamofobia tezahürüdür

Konferansta konuşan eski milletvekili Merve Kavakçı, Türkiye'de de İslamofobia yaşayanlar bulunduğunu belirterek, "Türkiye'deki İslam fobisinin örneklerden biri de başörtüsüne karşı sürdürülen laikçi engellemelerdir" diye konuştu.

09-12-2007


İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İslamofobia Konferansı'nın dünkü bölümünde, dünyada emperyalizmin yönlendirmesiyle giderek artan İslamofobianın Türkiye'de de etkili olduğu belirtildi. 

Uluslararası İslamofobia Konferansı, dün Grand Cevahir Otel'de Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Konferansa, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Malezya eski Başbakanı Enver İbrahim, İstanbul Valisi Muammer Güler, İDSB Genel Sekreteri Necmi Sadıkoğlu, TGTV Genel Başkanı Necati Ceylan gibi isimler de katıldı.

Konferansta konuşan eski milletvekili Merve Kavakçı, Türkiye'de de İslamofobia yaşayanlar bulunduğunu belirterek, "Türkiye'deki İslam fobisinin örneklerden biri de başörtüsüne karşı sürdürülen laikçi engellemelerdir" diye konuştu.

Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Necati Ceylan da İslamofobianın sadece Müslüman olmayan ülkelerde yaşayanların sorunu olmadığını ifae ederek şöyle konuştu:

"Çoğunluğu Müslüman olan İslam ülkelerinde ve ülkemizde de Müslümanların hakları ihlal edilmekte, Müslümanların inançları gereği uyguladıkları bazı tercihler eleştiri ve alay konusu olabilmekte, dini tercihler irtica veya gericilik olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde İslamofobianın en bariz tezahürü, bazı evlatlarımızın inançları gereği örtünmeleri sebebiyle eğitim hakkından mahrum edilmeleridir" dedi. Ceylan, ırkçı eğilimlerden kaynaklanan yabancı düşmanlığının devamı niteliğindeki İslamofobyanın, ABD'nin suni tehditler ve düşmanlar olmaksızın yaşayamaması dolayısıyla ABD merkezli olarak yeniden gündeme taşındığını ve kendi kamuoyunu ikna etmek için de ABD tarafından geliştirilip dünyaya pazarlandığını söyledi.

Ceylan, "Avrupalı ülkeler de söz konusu paylaşımdan nasibini almak için ABD saflarında bu oyuna katıldı. İslamın Batı için en büyük tehdit olduğu propagandası yapıldı ve müslümanlar potansiyel düşmanlar olarak gösterildiler. Ülkemizde de İslamofobik hadiseler yaşanıyor ve kimi zaman bu doğrultuda yayınlar yapılıyor. İnançları gereği bazı yükümlülüklerini yerine getirmeye çalışan müslümanlar, ülkemizde engellemeler ve alaylarla karşılaşıyorlar. Başörütüsü yasağı ülkemizdeki en belirgin İslamofobik yasaklardan biridir. Medya, müslümanlar ve İslam hakkında çarpıtılmış haberler yaparak İslamofobyayı körüklüyor. Oysa islam, ülkemizin ana damarı; hüvüyetidir. İslama sımsıkı sarılmak şiarımız olmalıdır. İslam karşıtlığı siyasi ve ideolojiktir. İslam ise sevgi, barış, medeniyet ve rahmettir" şeklinde konuştu.

BATI SAHTE KORKULARLA İSLAMOFOBYA ÜRETİYOR

İslam Konferansı Örgütü Genel Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu ise, islamofobyanın tehlikeli boyutlara varan bir hastalık haline geldiğini vurgulayarak, "İslamofobyaya karşı durulmazsa dünya barış ve istikrarı için ciddi bir tehdit teşkil edecek ve bütün inanç ve kültürlerden halklar için tehlikeler yaratacaktır. İslamofobyanın sebepleri pek çoktur ve kökleri tarihi husumetlere uzanmaktadır. Hükümetler arası ve hükümetler dışı teşkilatların raporları islamofobyanın ırk ayrımından bile daha baskın ve yaygın olabilecek şekilde ilerleme kaydettiğine işaret etmektedir. Bazı Batı medya kuruluşlarının İslamiyeti ve müslümanları ısrarlı şekilde yanlış tanıtması müslümanlara karşı önyargının en sürekli ve kuuvvetli kaynaklarından biri olagelmiştir. İster Irak, Filistin, ister Afganistan veya başka bir yerde olsun müslümanların karıştıkları şiddet olaykları üzerine ihtiyari bir şekilde odaklanan haber başlıklarını duyamdığımız günler çok nadirdir. Tabiatiyle bu tür olayların bu şekilde tasviri en geniş haliyle Avrupa'nın ortak bilinç altına işlenmiş önyargıları ve tektiplemeleri daha da kuvvetlendirmektedir. Bazı Batılı akademisyenler de İslamiyete karşı önyargılı fikirlerini akademik çalışmalar kılıfı altında sunarak İslamiyet aleyhinde gerçekle alakası olmayan sahte bilgiler yerleştirmeye çalışmaktadır" dedi.

DİYALOG ÇAĞRILARINDAN KUŞKULUYUZ

İhsanoğlu, Batı tarafından yapılan diyalog çağrılarının içtgenlik derecesi konusunda da ciddi kuşkuların olduğuna dikkat çekerek, "Karikatür krizinin patlak vermesinden itibaren uluslararası arena diyalog çağrılarına boğuldu. Hakaretamiz olayların meydana geldiği bazı ülkeler, bazı kuruluşlar İslam dünyası ile Batı arasında diyalog çağrısı yaptılar. Bu çağrıları kalben destekledik ve diyalog arzusuna cevap verdik. Ancak bir an durarak soruyoruz: Diyalogdan amaç farklı şeyler mi? Eğer bu diyalog çağrıları geçmiş hatalrı düzeltmeyi hedefliyorsa, o zaman diyalogun belirli bir yol izlemesi gerekir. Bu ülkeler ancak tutumlarına açıklık kazandırmak için kendi toplumlarının değişik akımları arasında bir iç diyalog gerçekleştirmelidirler. Sorun bu ülkelerin kendi sınırları içindedir. Diyalog çağrısının diğer tarafında değildir. Diğer taraftan İslam dünyası, islamofobyanın ortadan kaldırılmasına yönelik ciddi çalışmalar yürütmelidir. Bu saldırılara karşı kendimizi savunmak zorunluluğumuz her geçen gün artmaktadır" ifadelerini kullandı.

BATI, ÇATIŞMA ORTAMI OLUŞTURMAK İSTİYOR

Malezya Eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim ise, Batıda İslami değerlere karşı çatışma ortamı yaratılmaya çalıştığını ifade etti. İbrahim, Batılı ülkelerin İslamiyetin barış, huzur ve adalet mesajları içerdiğini anlayamadığını ve bunların da islamofobyayı ortaya çıkardığını söyledi. "Ne batı bizim dilimizi anlayabiliyor ne de biz Batının dilini" diyen İbrahim, Irak'ın işgali, Filistin'e yapılan saldırılar, Afganistanda masum insanların katledilmesinin islamofobyanın ne aşamaya geldiğini gösterdiğini anlattı.

İslamofobyanın sanal bir korku olduğunu belirten İbrahim, "Buna karşı bizim harekete geçmemiz lazım. Müslümanlar kendilerine çeki düzen vermeli, bu aşağılık duygusıundan kendini kurtarmalıdır" dedi. İslam korkusunun 11 Eylül saldırısı ile ortaya çıkmadığını, derinlerde yatan bir korku olduğnu kaydeden İbrahim, Türkiye Malezya olabilir mi şeklinde haberler yayınlandığını anımsatan ibrahim, "Türkiye ile Malezya karşılaştırılmamalı, Türkiye ekonomik ve siyasi anlamda model bir ülke, Malezya'dan uzak bir seyir izlemektedir" dedi.

İSLAMOFOBYA HAÇLI SEFERLERİNİN BİR DEVAMI

İngiliz yazar Karen Armstrong ise, "İslamofobya haçlılardan beri süregelen tarihi bir vakıdaır. 11 Eylül islam ruhunu yansıtmıyor. Sorun dinlerde değil, politikacılardadır. Keşmir, Irak'ın işgali ve Afganistan'da olup bitenler dinlerden değil, politikacıların uygulamalarından ortaya çıkmakta ve islamofobyayı körüklemektedir. İslamofobya aslında Batının sömürgecilik geleneğinden beslenmektedir.

Batı'da İslam düşmanlığının kökleri derindedir. Politikacılar da bu derin kökleri ısrarla yeniden ortaya çıkarıyor. Batı medyası da bu süreçte olumsuz bir rol oynuyor. Ancak İslam dünyası, dünya barışının liderliğini üstlenebilir. Çünkü İslam Peygamberi adil bir toplum oluşturma konusunda çok ısrarlıydı ve bunu oluşturdu. Aynı gelenekten beslenen Osmanlı'nın yayılması, Batının insanlık onurunu ayaklar altına alarak yayılması gibi değildir" şeklinde konuştu. (İslamveHayat / Dünya Bülteni)

Etiketler : #Kavakçı:   #Başörtüsü   #yasağı   #   #bir   #İslamofobia tezahürüdür   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN