İşte zalimlerin eseri: Irak'ta 1 milyon insan kayıp

Yıllarca emperyalizme tetikçilik yaptıktan sonra kullanma süresi dolunca efendileri tarafından ipi çekilen Saddam dönemi ve ABD'nin işgal yılları Irak'ı kabus ülkesi haline getirdi. Uluslarlalası Kızılhaç Komitesi, Irak'ta 1 milyon kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

30-08-2007


Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Irak'ta Saddam Hüseyin döneminden son yıllarda yaşanan şiddet olaylarına uzanan süreçte yaklaşık 1 milyon insanın kaybolduğunu açıkladı.

Komite, Uluslararası Kayıplar Günü öncesi yayınlanan açıklamasında Irak'taki güvenlik durumu ve kayıp yakınlarına ulaşmak isteyenlerin yaşadığı büyük zorluklara dikkat çekti.

Uzmanlara göre, dünya çapında kaç kişinin kayıp olduğuna dair tam bir sayı ortaya koymak mümkün değil. Ancak Kızılhaç bu sayının milyonlarca olduğuna inanıyor. Sadece Irak'ta bir milyona yakın kişinin kaybolduğu belirtiliyor.

Ülkedeki güvenlik durumu nedeniyle yakınlarını arayanların seyahat etmesinin ise çok tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Kızılhaç Komitesi'ne göre, Bağdat'taki adli tıp morguna 2006 yılı Temmuz ayından bu yana 20 bin ceset götürüldü. Bunların yarısından çoğunun ise kimliğinin tespit edilemediği ifade ediliyor.

Ölümler resmen kanıtlanamadığı için bu kişilerden kalan emekli maaşları alınamadığı ve varislerin gayrimenkulleri alıp satamadığı belirtiliyor. (Yeni Şafak)

Etiketler : #İşte   #zalimlerin   #eseri:   #Irak'ta   #1   #milyon   #insan   #kayıp   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN