İşgalci Rusya ve finosu Esed'in saldırısına uğrayan İdlib'de maktul sayısı artıyor

İşgal işbirlikçisi Esed’in patronu Rusya'ya ait savaş uçakları İdlib şehir merkezine saldırı düzenledi. Bölge kaynakları, saldırıda çoğu kadın ve çocuk 15 sivilin katledildiğini, 49 kişinin de yaralandığını ifade etti.

14-03-2019


Suriye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin merkezi konumunda olan İdlib şehri dün hava saldırılarının hedefi oldu. Şehir merkezi, Türkiye ile Rusya öncülüğündeki anlaşma uyarınca aylardır hava saldırılarıyla hedef alınmıyordu.

Rusya, saldırının Türkiye ile koordineli şekilde yapıldığını iddia ederken, Mepanews bu iddianın yalanlandığını belirtti.

Rus tarafı saldırıların Heyet Tahrir el Şam'ı (HTŞ) hedef aldığını öne sürdü. Ancak bölge kaynakları saldırıda sivillerin ana hedef olduğunu belirtti.

Yerel kaynaklar, saldırıda sivil alanların hedef alındığını açıklarken, bölgede sivillerin yaşadığı alanların vurulduğunu gösteren çok sayıda görsel ve video paylaşıldı.

Bölge kaynakları, saldırıda çoğu kadın ve çocuk 15 sivilin katledildiğini, 49 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Saldırı neticesinde birçok sivil de enkaz altında kaldı. Sivil savunma güçleri enkaz altında kalanları kurtarmak için çalışma başlattı.

Hava saldırılarında HTŞ kontrolündeki bir hapishanenin de vurulduğu belirtildi. Hapishaneden çok sayıda mahkumun kaçtığı ancak bunların büyük çoğunluğunun yakalandığı bildirildi.

Etiketler : #İşgalci   #Rusya   #ve   #finosu   #Esed'in   #saldırısına   #uğrayan   #İdlib'de   #maktul   #sayısı   #artıyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN