İşgalci katiller değil direnenler suçluymuş!

Merkezi ABD'de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) siyonistleri sevindiren bir rapora imza attı. Raporda binden fazla sivili öldüren siyonist İsrail yerine Hizbullah'ı savaş suçu işlemekle itham edip eleştirdi.

31-08-2007


İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) siyonistleri sevindiren bir rapora imza attı. Raporda binden fazla sivili öldüren siyonist İsrail yerine Hizbullah'ı savaş suçu işlemekle itham edip eleştirdi.

Merkezi New York'da bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayımlanan raporda, yaptıkları incelemeler sonucunda Hizbullah'ın geçen yıl İsrail'in Lübnan saldırısı sırasında açık bir meşru askeri hedef olmaksızın sayısız füze fırlattığını tespit ettikleri, bunun da sivillerin bilerek hedef alındığını gösterdiği kaydedildi. Raporda ayrıca, Hizbullah'ın, füze saldırılarının İsrail'in ateşine karşılık olarak yapıldığı ve İsrail'i kara savaşına çekmeyi amaçladığı şeklindeki savunmalarının, savaş kuralları bakımından yasal bir dayanağı olmadığı belirtildi. Örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Sarah Leah Whitson "Hizbullah'ın İsrailli sivillere niçin füze attığı konusundaki açıklamaları kesinlikle bu yasa dışı saldırıları meşrulaştıramıyor” açıklamasında bulundu.

Orta Doğu direktörü Whitson, “Hizbullah da savaş kurallarına saygı göstermek zorunda" derken Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın siyasi danışmanı, raporu "siyasi ahlaksızlık" olarak nitelendirdi. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora da örgütün önce İsrail hakkında rapor yayınlaması gerektiğini savundu.

Merkezi Londra'da bulunan Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika sorumlusu Malcolm Smart, BM önderliğinde, kurbanlara savaş tazminatını da içeren tam ve tarafsız bir kovuşturma başlatılmazsa tarihin tekerrür etme riski bulunduğunu söyledi. İsrail, çoğu sivil 1.300 kişinin hayatını kaybettiği savaşın kendi bağımsız yargıçları tarafından incelendiğini ve bölgede insan hakları ihlalinde bulunulmadığını savunuyor. (Haksöz Haber)

Etiketler : #İşgalci   #katiller   #değil   #direnenler   #suçluymuş!   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN