İşgalci Çin'den "İslam'ı Çinlileştirme" planı

Uygurlara yönelik asimilasyon eksenli zulüm politikaları sebebiyle eleştirilen işgalci Çin hükümeti İslam'ı 'Çinlileştirmeyi' amaçlayan bir tasarıyı yasalaştırdı. Söz konusu yasa İslam dinini Sosyalizm ile uyumlu hale getirmeyi öngörüyor.

08-01-2019


Uygurlara yönelik asimilasyon eksenli zulüm politikaları sebebiyle eleştirilen işgalci Çin hükümeti İslam'ı 'Çinlileştirmeyi' amaçlayan bir tasarıyı yasalaştırdı. Söz konusu yasa İslam dinini Sosyalizm ile uyumlu hale getirmeyi öngörüyor. Çin hükümeti Müslümanları yakından ilgilendiren bir adım attı.

Ülkede 8 İslami kurumun temsilcilerinin de katıldığı toplantıda ‘Çin rejimine uygun bir İslam versiyonu’ projesini içeren 5 yıllık plan kabul edildi. Global Times gazetesine konuşan bir Çinli yetkili söz konusu planın sadece İslam diniyle sınırlı olmadığını söyledi. Çin basınına göre söz konusu toplantıda kabul edilen plan İslam dinini ‘Çinlileştirmeyi’ ve böylece ülkedeki dinleri kontrol altında tutmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Bazı Çinli hükümet yetkilileri daha önce basına verdikleri demeçlerinde dinin iyileştirilmesi gereken akli bir hastalık olduğunu dile getirmişti. Öte Yandan, Çin’de özellikle Uygurların yoğun olduğu Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskıların son yıllarda arttığını biliyoruz.

(İslam ve Hayat / Euronews)

Etiketler : #İşgalci   #Çin'den   #İslam'ı   #Çinlileştirme   #planı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN