İşgal altındaki topraklara kurulan yasa dışı yerleşimlerde 670 bin yahudi bulunuyor

Birleşmiş Milletler temsilcisi Wennesland, BMGK’da verdiği brifingde, siyonist İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında 670 bin yahudi yerleşimcinin bulunduğunu söyledi.

23-03-2022


Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, BM Güvenlik Konseyine brifinginde, İsrail’in devam eden ve genişleyen yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin Filistin’de şiddeti körüklediği ve iki devletli çözüm olasılığını aşındırdığı endişesini dile getirdi.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 670 bin yahudinin yasa dışı yerleşim birimlerinde yaşadığını belirten Wennesland, işgalci İsrail’in yerleşim faaliyetlerinin BM kararlarını ve uluslararası hukuku alenen ihlal ettiğini ve barışın önünde ciddi engel teşkil ettiğini söyledi. Wennesland, İsrail hükümetine yasa dışı yerleşim faaliyetlerine derhal son vermesi çağrısı yaptı.

‘Ramazan öncesi UNRWA’ya yardımı artırın’

Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA) gelecek birkaç ay içinde fon sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağına da dikkati çeken Wennesland, yardımlarda kesinti yaşanmasının insani, siyasi ve güvenlik sorunlarını tetikleyebileceği ve tüm bölgeyi etkileyebileceği uyarısı yaptı ve ramazan öncesi UNRWA’ya yardımların artırılması çağrısında bulundu.

(Kaynak: İktibasdergisi.com) 

Etiketler : #İşgal   #altındaki   #topraklara   #kurulan   #yasa   #dışı   #yerleşimlerde   #670   #bin   #yahudi   #bulunuyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN