İşgal altındaki Irak'ta insanlık dramı: 8 milyon Iraklı acil yardıma muhtaç

Oxfam adlı İngiltere menşeili yardım kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapor, ABD ve avanesinin işgali altında bulunan ve her gün patlayan bombalarla gündeme gelen Irak'ta şiddet krizinin yanı sıra bir insanlık krizinin yaşandığını ortaya koydu.

31-07-2007


Oxfam adlı İngiltere menşeili yardım kuruluşu tarafından hazırlanan bir rapor, ABD ve avanesinin işgali altında bulunan ve her gün patlayan bombalarla gündeme gelen Irak'ta şiddet krizinin yanı sıra bir insanlık krizinin yaşandığını ortaya koydu.

Yardım kuruluşu Oxfam, Irak'taki açlık ve salgın hastalıkların giderek yaygın hale geldiğini belirterek acil yardım çağrısı yaptı.

Şiddetin, giderek derinleşen insani krizi gölgelediğine işaret edilen raporda, Iraklıların 3'te birinin, yani 8 milyon Iraklının acil yardıma muhtaç olduğu belirtiliyor. Iraklı sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla hazırlanan rapora göre yaklaşık yarısı yoksulluk sınırı altında yaşayan Iraklıların yüzde 15'i karınlarını doyuracak parayı bulamıyor, yüzde 70'lik kesimi de temiz içme suyundan mahrum. Durumdan en çok çocukların etkilendiğini vurgulayan Oxfam, Iraklı çocukların yüzde 28'inin kötü ve yetersiz beslendiğini, yüzde 92'sinin de öğrenme güçlüğü çektiğini kaydetti. 2003 yılından bu yana bütün bu göstergelerdeki olumsuz değişimin keskin biçimde sürdüğü de belirtilen raporda, yıllarca süren ambargolar ve savaşın ülkeyi, Irak halkının ihtiyaçlarının giderilememesi noktasına getirdiği kaydedildi. Raporda ayrıca gıda, su, barınma ve hijyen gibi en temel ihtiyaçlarda yaşanan sıkıntıların çözümü için güvenlik sorununun çözümünü beklemeye gerek olmadığı belirtilerek şu önerilerde bulunuluyor: Yardım dağıtımı konusunda merkezî hükümetin yanı sıra yerel yönetimlere de yetki tanınmalı ve yardımın hangi kriterlere göre dağıtıldığı konusunda yeni bir yaklaşım getirilmeli. Rapor, Irak hükümetini ve uluslararası toplumu da ülkenin yeniden yapılandırılmasına ve siyasi kurumların inşasına çok fazla odaklanıp, halkın günlük ihtiyaçlarını göz ardı etmekle eleştiriyor. Halkın temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda, bunun ülkedeki istikrarsızlığı daha derinleştirecek bir unsur olabileceği uyarısında bulunuyor. İngiliz The Independent gazetesi de her gün 2 bin Iraklının "can korkusu" yüzünden evini terk edip komşu ülkelere göç etmeye çalıştığına dikkat çekti. Bugüne kadar 4 milyondan fazla Iraklının evlerini terk ettiğini kaydeden gazete, bunun II. Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük göç hareketi olduğunu vurguladı. (Zaman)

Etiketler : #İşgal   #altındaki   #Irak'ta   #insanlık   #dramı:   #8   #milyon   #Iraklı   #acil   #yardıma   #muhtaç   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN