İHH, Ramazan’da 60 ülkede

İnsani Yardım Vakfı (İHH) bu yıl da Ramazan'da İslam kardeşliği bilinciyle tüm İslam coğrafyasını içine alan bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor.

30-08-2007


İnsani Yardım Vakfı (İHH) bu yıl da Ramazan'da İslam kardeşliği bilinciyle tüm İslam coğrafyasını içine alan bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor. Ramazan boyunca 60 ülkede ve Türkiye'nin 50 şehrinde yoksullara iftar ve kumanyalarla ulaşmayı hedefleyen İHH, muhacirler ve yetimlere de özel bir ilgi gösterecek.

İHH'nın internet sitesinde bu konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

750 bin Müslüman’la Ramazan’ı hep birlikte idrak etmek, hüznü ve sevinci paylaşmak hedefimiz. Tam 60 ülkede ve ülkemizin 50 şehrinde bir bütünün parçaları olduğumuzu, iftarlarımızla, kumanyalarımızla, yetim çocuklarımızın, yoksul ve kimsesizlerimizin, muhacir kamplarındaki eli öpülesi ihtiyarlarımızın sofralarında bulunarak göstereceğiz.

Yeniden Ramazan ayını kucaklarken Rabbimize nihayetsiz şükürlerimizi iletiyoruz. 11 ayın sultanı Ramazan’a erişmek, Rabbimizin fazlından sınırsızca sunduğu rahmet ve bereket ayını en güzel bir biçimde idrak etmek isteği tüm İslam dünyasını sarıp kuşatıyor.

Ramazan yeni bir başlangıç için hoş bir fırsat. O yüzden İHH İnsani Yardım Vakfı olarak ümidi yeniden yeşertmek için Ramazan’ı vesile kılarak dünyanın dört bir yanına dağılıyoruz yine. Yeni başlangıçlar için yeniden tazelenme ve asla yeise kapılmamak yazacak defterimizin en başında. Yarım asırdan uzun bir süredir muhacir kamplarında çilelerini dolduran adı sanı bilinmeyenlerle, savaşların korku ve acılarının üzerlerine sindiği biçarelerle, doğal afetlerin girdabında en yakınlarını kaybedenlerle, ocaklarından kötü haberlerin, yoksulluk ve sefaletin eksik olmadığı kardeşlerimizle bir araya gelecek umudu konuşacak onu haykıracağız

Bereket ayında bulunmaz bir fırsat var elimizde. Geçtiğimiz sene 47 ülkede ve ülkemizin 32 şehrinde yüz binlerce kardeşimizle bir araya gelmiş, Ramazan sevincimize kardeşliğimizi katık etmiştik. Bu sene ise ufkumuz daha da geniş. Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Afrika’dan Kafkasya’ya, Orta Asya’dan Balkanlara kadar tam 60 ülkede ve ülkemizin 50 şehrinde bir bütünün parçaları olduğumuzu, iftarlarımızla, kumanyalarımızla, yetim çocuklarımızın, yoksul ve kimsesizlerimizin, muhacir kamplarındaki eli öpülesi ihtiyarlarımızın sofralarında bulunarak göstereceğiz. Onlara selamlarınızı ve dualarınızı ileteceğiz; karşılığında da yine selam ve dua getireceğiz

Vakfımız bu sene Ramazan ayında özellikle yetim çocuklarımızı önceliyor. Savaşların, afetlerin, muhacir hayatının ve yoksullukların yetim bıraktığı on binlerce çocuğumuzun başını sizlerle birlikte okşayacağız. Bu nedenle Ramazan ayı programımızı yaparken öncelikle yetim çalışmaları gerçekleştirdiğimiz 30 ülkeyi seçtik. Bu ülkelerde bulunan yetimhanelerimizde ya da aileleri ile kalma imkanı bulunan diğer yetimlerimizle birlikte olacağız. Onlara bu Ramazan’da ana-babasızlıklarını, kimsesizliklerini unutturacağız. İftar programlarında, kumanya dağıtım çalışmalarında hep önceliği yetimler alacak. Bayramlık elbiselerle, oyuncaklarla, eğitim araç gereçlerinin temin edilmesiyle ve diğer isteklerinin temini ile onları sevindirecek ve Allaha ısmarlayacağız.

İHH İnsani Yardım Vakfımız her sene olduğu gibi bu sene de yine en uç noktalarda olacak; okyanus kıyılarında, zirvesi göklere uzanan Himalaya’larda, uçsuz bucaksız sahralarda ve karanlık yağmur ormanlarında. Savaşların yaşandığı Filistin, Irak, Lübnan, Çeçenistan, Somali’de; afetlerin kucağında Pakistan, Keşmir, Açe’de; açlık ve kuraklığın vurduğu Sahra’nın kalbinde Etiyopya’da, Burkina’da, Çad ve Nijer’de; misyonerlerin fırsat kolladığı kapı komşumuz Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna, Kosova’da; unuttuğumuz kardeşlerimiz Brezilya, Bolivya, Surinam’da; ilk defa ziyaret edeceğimiz kardeşlerimiz: Küba’da, Türkmenistan’da, Vietnam ve Laos’ta. Bu şekilde 750 bin Müslüman’la bu sene Ramazan’ı hep birlikte idrak etmek, hüznü ve sevinci paylaşmak hedefimiz .

Ramazan’ı ülkemizde de coşkuyla idrak edeceğiz. Fakir ve yoksul durumda bulunan kardeşlerimiz için ülkemizin 50 ayrı ilinde kumanya ve iftar programları gerçekleştireceğiz. Gezici aşevimiz Çanakkale’den Ardahan’a kadar onlarca farklı şehrinde iftar yemekleri dağıtacak. Yurtdışı programlarda olduğu gibi iftar programlarımızın baş konuğu yetim çocuklarımız olacak. Çocuk Esirgeme Yurtlarımızdaki yavrularımızın yanı sıra aileleriyle birlikte kalan yetim çocuklarımızla birlikte olacak, bir bayramlık elbise, bir çift pabuç ve yaklaşan okul dönemi için bir çanta ve kırtasiye malzemeleri olacağız yetimlerimize.

Sizler de zekat ve infaklarınızla ve 50 YTL’lik bir kumanya paketiyle tüm dünyadaki Ramazan coşkusuna katılabilirsiniz.

Dünyada Ramazan:

ASYA: Afganistan, Pakistan, Keşmir, Bangladeş, Burma-Arakan, Tayland-Patani, Kamboçya, Laos, Vietnam, Endonezya, Sri Lanka, Çin, Doğu Türkistan.

BALKANLAR: Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Sancak, Karadağ, Arnavutluk, Preşova.

ORTADOĞU: Filistin, Irak, Lübnan, Ürdün, Suriye, Yemen.

AFRİKA: Etiyopya, Somali, Sudan, Nijer, Mali, Çad, Moritanya, Gana, Burkina Faso, Raunda, Sierra Leone, Madagaskar, Eritre, Zimbabve, Kenya, Güney Afrika Cumhuriyeti.

KAFKASYA-ORTAASYA: Çeçenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Dağıstan, Abhazya, Adıgey, Kırım, Tacikistan, Moğolistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan.

GÜNEY AMERİKA: Bolivya, Surinam, Brezilya, Küba.

Türkiye’de ise Ramazan yolculuğumuzu 50 şehrimizde yaşayacağız. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumları’ndaki çocuklarımızla iftar edecek; gezici aşevimizle iftar sofraları kuracak; kumanya dağıtımlarımızla da ihtiyaç sahiplerinin evlerine Ramazan bereketini taşıyacağız. (ihh.org.tr)

 

Etiketler : #İHH   #   #Ramazan’da   #60   #ülkede   
YORUMLAR
  • Murat   30-08-2007 15:23

    ihhyı kutlamak gerekir. müslümanların birliği ve dirliği açısından önemli işlere imza atıyor.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN