İdlib'de Feylakuş Şam kampına saldıran işgalci Rusya katliam yaptı

Askeri muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İdlib'in batısındaki Duveyle köyünde konuşlu Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı Feylaku'ş Şam güçleri havadan vuruldu. Kaynaklar, saldırıyı gerçekleştiren savaş uçaklarının Rusya'ya ait olduğunu bildirdi. 60'tan fazla Suriye Milli Ordusu mensubu asker şehit oldu.

27-10-2020


Askeri muhalif kaynaklardan edinilen bilgiye göre, İdlib'in batısındaki Duveyle köyünde konuşlu Suriye Milli Ordusu'na (SMO) bağlı Feylaku'ş Şam güçleri havadan vuruldu. SMO'nun eğitim alanına düzenlenen saldırıda çok sayıda SMO mensubu asker şehit oldu. Kaynaklar, saldırıyı gerçekleştiren savaş uçaklarının Rusya'ya ait olduğunu bildirdi. 60'tan fazla Suriye Milli Ordusu mensubu asker şehit oldu.  

Askeri merkezin Türkiye tarafından desteklenen muhalif gruplardan Feylak el Şam'a ait olduğu belirtildi.

Rus savaş uçakları birkaç gündür bölgede askeri gözlem ve keşif uçuşları gerçekleştiriyordu.

Söz konusu saldırı Rusya'nın son dönemde gerçekleştirdiği ikinci büyük saldırı olarak kayda geçti. 

24 Ekim gecesi Rusya, Halep iline bağlı Cerablus'un güneyindeki bir bölgeyi balistik füzeyle vurmuştu.

Cerablus'un güneyindeki Kuse bölgesindeki bir yakıt pazarı saldırıda hedef alınmış, saldırıda en az 5 kişi yaşamını yitirmiş, 15 kişi de yaralanmıştı.

Öte yandan Suriye'den haber aktarımı yapan yerel kaynaklar Rusya'nın hava saldırısında şehit sayısının 78'e, yaralı sayısının ise 135'e yükseldiğini ifade ediyor. 

Saldırı anına dair drone görüntüleri Anna News tarafından paylaşıldı. 

idlib-saldiri-ani.jpeg

idlib-saldiri-ani2.jpeg

idlib_bomba.jpg

Saldırı sonrası onlarca şehidin bulunduğu videolar yayınlandı. 

​​​​​​​idlib-1-004.jpg

​​​​​​​

İdlib'deki durum

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017'de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya'nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019'da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart'ta Moskova'da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

(Kaynak: H.Söz Haber)

Etiketler : #İdlib'de   #Feylakuş   #Şam   #kampına   #saldıran   #işgalci   #Rusya   #katliam   #yaptı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN