Hilafet konulu dergi dağıtan 11 Müslümana gözaltı zulmü

Hilâfet’in ilgasının Hicrî 100. Yıldönümü münasebetiyle konuyu gündemleştirmek amacıyla Şanlıurfa’da Hilafet konusunun ele alındığı dergi dağıtan 11 Müslüman gözlatına alındı.

02-03-2021


Hilâfet’in ilgasının Hicrî 100. Yıldönümü münasebetiyle Hizb-ut Tahrir’in tüm dünyada yürüttüğü kampanya kapsamında yürütülen çalışmalarda, Köklü Değişim Dergisi’nin “Hilafet’i Kurun” isimli Mart sayısını Urfa halkına dağıtan, görüşmelerinde Hilafeti konuşan 11 kişi bu sabah erken saatte evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar içerisinde esnaf, eğitimci, yazar ve baba-oğul var.

Köklü Değişim dergisinin internet sitesinde yer verilen habere göre, gözaltına alınan 11 kişi şöyle: Mustafa Küçük, Mustafa Çelik, Mahmut Ayten, Bekir Hayırlı, Ahmet Şimşek, Murat Kızılgöl, Mehmet Emin Kaya, Mehmet Yeşil, Muaz Yeşil, Said Doğan, Yunus Sezer.

Hatırlanacağı üzere bundan bir hafta önce, Afyon’un Amuriye kentinde Hilâfet belgeseli için video çeken biri 16 yaşında 5 hanım da gözaltına alınmış ve 3 gün gözaltı süresi sonrasında ifadeleri alınarak serbest bırakılmışlardı. Ayrıca aynı şekilde Bursa ve İstanbul’da da benzer gözaltı süreçleri yaşatılmıştı. Dolayısıyla İstanbul, Bursa ve Ankara’da icra edilen bu hukuksuz gözaltılara tepkilerin sürdüğü bir vasatta bu kez de dergi dağıttıkları için Şanlıurfa’da 11 Hizb-ut Tahrir üyesinin bu muameleyle karşılaşması düşündürücü.

(İslam ve Hayat / Köklü Değişim - H.Söz Haber)

Etiketler : #Hilafet   #konulu   #dergi   #dağıtan   #11   #Müslümana   #gözaltı   #zulmü   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN