Etiyopya hükümeti, İslam'a ve Müslümanlara savaş açtı

Geçen hafta Cuma günü Addis Ababa'da Cuma namazı sonrasında kentin en büyük camisinin yakınında, kentsel proje kapsamında camilerin yıkılmasına tepki gösteren Müslümanlara silahla karşılık veren Etiyopya güvenlik güçleri 5 kişiyi katletti, onlarca kişi de yaralandı.

06-06-2023


Etiyopya hükümeti, kentsel proje bahanesi ile İslam’a ve Müslümanlara savaş açtı.

Geçen hafta Cuma günü Addis Ababa'da Cuma namazı sonrasında kentin en büyük camisinin yakınında, kentsel proje kapsamında camilerin yıkılmasına tepki gösteren Müslümanlara silahla karşılık veren Etiyopya güvenlik güçleri 5 kişiyi katletti, onlarca kişi de yaralandı. Bölgeden gelen haberlere göre kadınlar da vahşi saldırılarda hedef alınıyor.

Geçen yıl Etiyopya, modern bir şehir inşa etmek için başkenti çevreleyen 6 kasabayı birleştirmeyi içeren Oromiya bölgesinde Shegger Şehri projesini başlattı ve yetkililer, yasadışı oldukları iddiasıyla yüzlerce bina, ev ve camiyi yıkmaya başladı. Resmi olmayan raporlara göre yetkililer, Shegger Şehri için yaklaşık 200.000 evi, 19 camiyi ve Kur’an kursunu ortadan kaldırdı.

Ruhsat vermeme, ekonomik ve kentsel projeler yapma bahanesiyle bahanesiyle başlatılan gayri hukuki ve insanlık dışı politika ile Müslümanlar taciz ediliyor, evlerinden zorla çıkarılıyor ve mülkleri gasp ediliyor.

Resmi raporlara göre Etiyopya'da İslam, Hristiyanlıktan sonra ikinci din ve Müslümanlar, yaklaşık 115 milyonluk ülke nüfusunun en az %33'ünü oluşturuyor. Ancak gerçek rakamlar bu oranın daha da fazla olduğu yönünde.

Addis Ababa’nın kendisi Oromiya eyaletinde yer almasına rağmen, ülkeye Amharca kültürü empoze edildiği gibi devletin resmi dili olarak da Amharca empoze edilmiş ve çoğunluğu Müslüman olan Oromiyo milleti, Etiyopya’nın yakın tarihi boyunca marjinalleşmeden şikayet ediyor.

Çeşitli Etiyopya güçleri, Müslümanların Etiyopya yönetiminde hiçbir payının olmadığı konusunda egemen sömürgeci ülkelerle ortak hareket edip, Etiyopya’nın Hristiyan olarak devam etmesi ve ülkede büyük oranda Müslümanlar olmasına rağmen İslam’ın Etiyopya siyaset sahnesinde yer almaması konusunda paralel hareket ediyorlar.

Etiyopya yönetimi, başkent Addis Ababa'nın Oromiaların yaşadığı bölgede şehir planlama projesi yürütüyor. Bu kapsamda alandaki camileri, evleri ve iş yerlerini yıkarak tıpkı Çin, Hindistan ve “İsrail” gibi İslam’a ve Müslümanlara karşı katliamlarını sürdürüyor ve asimilasyon uyguluyor.

Bölgeden gelen son haberlere göre, camilerin ve mescitlerin yıkımına karşı çıkan kadınların da Etiyopya ordusu tarafından katledildiği aktarılıyor.

(Kaynak: Köklü Değişim)

Etiketler : #Etiyopya   #hükümeti   #   #İslam'a   #ve   #Müslümanlara   #savaş   #açtı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN