Din düşmanı MHP'li!

MHP'nin adayı Gündüz Aktan baş örtülüleri ‘sıkmabaş’, ‘kadere iman’ı ahlaklı olmaya engel olarak niteledi, Kur'an’la ilgili olarak da günümüzde bazı ayetler geçerliliğini kaybetti ifadesini kullandı.

17-07-2007


Din düşmanlığı denilince ön saflarda yer alan CHP'yi bile tam gaz solladı bunlar! MHP'li adaya bakın! MHP'li aday Kur'an'a ve başörtüye karşı!

MHP'nin adayı Gündüz Aktan baş örtülüleri ‘sıkmabaş’, ‘kadere iman’ı ahlaklı olmaya engel olarak niteledi, Kur'an’la ilgili olarak da günümüzde bazı ayetler geçerliliğini kaybetti ifadesini kullandı.

MHP yönetiminin parti vitrinine yerleştirdiği isimlerin başında gelen emekli Büyükelçi Gündüz Aktan’ın dini konularda ileri sürdüğü birbirinden uçuk fikirler parti yönetiminin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Dini konulardaki açıklamalarına referans olarak gösterdiği kaynaklar da MHP milletvekili adayı Gündüz Aktan’ı yalanlıyor. Aktan’ın bilgisi olmayan konuda yaptığı açıklamalar parti tabanında da büyük rahatsızlık yarattı.

BAŞÖRTÜ DEĞİL ‘SIKMABAŞ’

MHP’nin ağır toplarından Aktan, ilk olarak baş örtülü kadınları, ‘sıkmabaş’ olarak niteledi. MHP adayı olmadan önce yaptığı bu niteleme nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kesimin tepkisini çeken Aktan, şimdilerde de dini konularda ortaya attığı uçuk fikirlerle partisinin başını ağrıtıyor. Aktan’ın kadere iman ve Kuran’ın laikleştirilmesiyle ilgili önerileri partisinin başını uzun süre ağrıtacağa benziyor.

‘KADERE İMAN’I İNKAR ETTİ

MHP’DEN aday olmadan önce köşe yazdığı Radikal gazetesine önceki gün bir röportaj veren Gündüz Aktan, imanın 6 şartından biri olan ‘Kadere İman’a karşı çıkarak kader inancının sorumlu ve ahlaklı birey olmaya engel olduğunu iddia etti. Yani Aktan’a göre kadere iman etmek ahlaklı birey olmaya bir engeldi. Aktan bu iddiasını büyük İslam düşünürü İmam Maturidi’ye dayandırdı.

‘BAZILARI DEĞİŞTİRİLMELİ’

MHP adayı Aktan’ın asıl şaşkınlık uyandıran ve tepki çeken sözleri ise Kur'an’da bazı ayetlerin değiştirilmesini istemesi oldu. Radikal gazetesinde 27 Mayıs 2007 tarihinde yayınlanan köşe yazısında Aktan şunları yazmıştı: "Laiklik yorumunu değiştirme talepleri, Kur'an’ın muamelat (medeni hukuk) ve ukubat (ceza hukuku) ayetlerini yani şeriatı uygulamak istendiği kuşkusunu yaratıyor. Bu ise laiklikle bağdaşmaz. 1000 yıl öncesinin büyük müçtehitleri, bu ayet hükümlerinin dini değil, tarihi-sosyolojik nitelikte oldukları ve değişebilecekleri yolunda fetva vermişlerdi. Cumhuriyet bunu yaptı. Buna karşılık dinin özü olan Kur'an’ın ibadet ve ahlaka ilişkin hükümleri hiçbir değişikliğe uğramadan devam ediyor."

‘MÜSLÜMANLIĞI KALMAZ’

ANKARA Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu Aktan’ın "Kur’an’ın bazı ayetlerinin artık hükmü geçerli değildir" şeklindeki sözlerine "Siz Kitabın bir kısmına inanır bir kısmını inkár mı edersiniz" ayetini hatırlatarak cevap verdi. Kırbaşoğlu "Bunlar zamanında Süleyman Demirel’in ahkám ayetlerine ilişkin söylediği sözler. Bu sözlerin İmam Maturidi ile bir ilgisi yok, tamamen politika" dedi. Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır da ‘"mam Maturidi geçerliliğini kaybetmiş ayet diye bir kavramı aklının ucundan dahi geçirmez. Bunu söyleyen kişinin Müslümanlıkla ilgisi kalmaz" diye konuştu.

 

Etiketler : #Din   #düşmanı   #MHP'li!   
YORUMLAR
  • murat kurt   19-07-2007 10:57

    anlaşılan o ki chp bu kadar aciz. insanları daha çok saçmalatıraçak. ne demek ayetlerin hükmü geçmiş demek. kuran-ı kerim sonsuza dek kalacaktır bunu aptal kafanıza sokun.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN