Darbeci Baradey'den itiraf: Darbe için Batı'yla pazarlık yaptık

Nobel Barış Ödüllü liberal darbeci Muhammed el-Baradey, Mursi'nin askeri yolla devrilmesi için Batı'yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti.

06-07-2013


Nobel Barış Ödüllü liberal darbeci Muhammed el-Baradey, Mursi'nin askeri yolla devrilmesi için Batı'yla uzun süre ikna ve pazarlık çalışması yaptığını itiraf etti.
 
New York Times'a açıklamalarda bulunan Baradey, Batılı ülkeleri, Mısır'ın meşru başkanı Muhammed Mursi'yi devirmeye ikna etmek için çok fazla çalıştığını ve Mursi'nin cebren devrilmesinin gerekli olduğunu belirtti.
 
Müslüman Kardeşler liderlerinin tutuklanmasını ve İslami televizyon kanallarının kapatılmasını da savunan Baradey, "Güvenlik görevlileri açıkcası çok endişeliler. Ortada bir deprem var ve biz bu sarsıntıları kontrol altında tutmalıyız" şeklinde konuştu.
 
"Şiddetten kaçınmak için bazı tedbirler alıyorlar" diyen Baradey, açık bir suçlama olmamaması halinde herhangi bir gözaltı ve tutuklama olmaması gerektiğini söyledi.
 
"KANALLAR ŞİDDETE DAVETİYE ÇIKARIYOR"
'Müslüman Kardeşler'in üyesi olmak bir suç değil' diyen Baradey, başsavcıların aldığı tutuklama kararlarınına saygı duyulması gerektiğini de söyledi.
Televizyon kanalların şiddete davetiye çıkardığını savunan Baradey, yaşananlar sırasında her türlü güvenlik önleminin alınması için çabaladığını belirtti.
 
KERRY VE ASHTON'LA UZUN UZUN GÖRÜŞTÜM
Darbenin yapıldığı gün, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dış İlişkiler Komiseri Catherine Ashton'la uzun uzun konuştuğunu söyleyen Baradey, Mısır hükümetinin yeniden domokratik bir biçimde şekillenmesi için yardım istediğini söyledi.
 
"DARBE; EN AZ ACILI SEÇENEK"
İhvan'ın darbeci iktidara itaat etmeyeyeceğini açıklamasına rağmen Baradey, Müslüman Kardeşler'in seçimlere katılacağına inandığını belirtti.
Milyonlarca kişinin Mursi'nin gitmesi için çağrı yaptığını söyleyen Baradey, askeri darbenin "en az acılı seçenek" olduğunu ifade etti.
 
BARADEY'İ BAŞA GETİRME ÇABALARI
Öte yandan, Muhammed El Baradey'in kurulacak geçici teknokrat hükümete başkanlık etmesi için ülkedeki çabalar sürdürülüyor. Bizzat Baradey'in kendisi de bu çalışmaların içinde. Baradey, Sisi ordunun darbe kararını açıklarken, hemen arkasında oturuyordu.
 
NOBEL ÖDÜLLÜ DARBECİ
2005 yılında Nükleer enerjinin askeri amaçlar için kullanımını engellemeye çalıştığı için Nobel Barış Ödülü alan Baredey'in ödülünü iptal edilmesi için bazı parti liderleri de harekete geçmiş durumda. Mısır'da Vasat Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam Sultan, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) eski Başkanı ve Düstur Partisi Lideri Muhammed El Baradey'in Nobel Barış Ödülü'nün iptali için İsveç Akademisi'ne dilekçe göndereceklerini açıkladı.
 
2010'DA MISIR'A DÖNDÜ
Birleşmiş Milletler Nükleer Ajansı Başkanılığı yaptıktan sonra 2010'da Mısır'a dönen Baradey, Hüsnü Mübarek rejimine karşı başlatılan gösterilere katıldı.
 
SEÇİME KATILMAYAN DEMOKRAT
Rejim devrildikten sonra yapılan seçime laik aday olarak katılan Baradey, daha sonra askeri rejimin demokratik olmadığını açıklayarak yarıştan çekilmişti.
 
(Kaynak: Haber 7)

Etiketler : #Darbeci   #Baradey'den   #itiraf:   #Darbe   #için   #Batı'yla   #pazarlık   #yaptık   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN