Cemaat-i İslami liderlerinden Nizami'ye idam cezası

Bangladeş'te bir mahkeme Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami'yi 43 yıl önceki iç savaşta savaş suçu işlediği iddiasıyla idam cezasına çarptırdı.

29-10-2014


Bangladeş'te bir mahkeme Cemaat-i İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami'yi 43 yıl önceki iç savaşta savaş suçu işlediği iddiasıyla idam cezasına çarptırdı.

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Nizami hakkında 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında -kendilerince uydurdukları çeşitli suçlardan- Pakistan ordusuyla işbirliği yapmak, cinayet, tecavüz ve yağma suçlamalarıyla ölüm cezası verdi.

Nizami'nin avukatı Tajul karara itiraz etmek için temyize gideceklerini kaydetti. Cemaat-i İslam Partisi, daha önce liderlerine mahkemeler tarafından verilen idam cezaları için grev çağrısında bulunmuştu. Şu ana kadar Nizami hakkında benzer bir çağrı yapılmadı.

Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla, geçen yıl insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle asılarak şehit edilmişti.

Bir başka lider Ğulam Azzam da solunum yetersizliğinden tedavi gördüğü Bangabanhu Sheihk Mujib Rahman Tıp Üniversitesi Hastanesi'nde geçen hafta hayatını kaybetmişti. Azzam, 1971'deki bağımsızlık savaşında Pakistan ile işbirliği yaparak katliama karışmak iddiasıyla yargılanmış, geçen sene Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 90 yıl hapse mahkum edilmişti.

Bangladeş Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, 2009 yılında iktidardaki Avami Ligi Partisi tarafından 1971'deki iç savaşta işlenen suçları araştırmak için kurulmuştu. Bangladeş'in Pakistan'a karşı başlattığı ve 9 ay süren bağımsızlık savaşı sırasında 3 milyondan fazla kişi ölmüş, 200 bin kadına tecavüz edilmişti.

Etiketler : #Cemaati   #İslami   #liderlerinden   #Nizami'ye   #idam   #cezası   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN