Çeçenistan için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi kuruluyor

İşgalci Rusya'nın Çeçenistan'da işlediği savaş suçlarını soruşturmak için uluslararası savaş suçları mahkemesi kuruluyor.

07-07-2007


Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti Enformasyon Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de 5 haziranda Çeçenistan’da gerçekleşen cinayetleri soruşturma başlatmak için bir araya gelen heyet dökümanları hazırlamak için bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı Finlandiya’nın eski başbaşkanı ve Uluslararası Başmüzakerici Martti Ahtisaari’nin kurucu ve yönetici olan “Crisis Management Initiative” ofisinde gerçekleştirildi.

Bu projenin başmimarı ise Rus-Çeçen dostluk grubu oldu. Toplantıya katılanlar şöyle: ORÇD ( Nijniy Novgorod Rusya), Finlandiya-Rusya Siviller Forumu ( Helsinki, Finlandiya), Human Rights First ( New York, ABD), RAW in WAR (London, İngiltere), Düşünce üzgürlüğü Vakfı ( Moskova, Rusya), Rusya’da, Çeçenistan’da ve Kafkasya’da insanlara karşı işlenen cinayetleri araştırma yapan özel temsilcisi Tarih Prof. Said-Hasan Abumuslimov ( Eski ÇİC Başkan Yardımcısı), Uluslar arası ilişkiler Uzmanı Prof. Tuomas Forsberg, Belgesel Yönetmeni Andrey Nekrasov, Prodüsser Olga Konskaya ve İşadamı Mikael Storsjö.
Toplantıda Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti Enformasyon Bakan Yardımcısı İsa Cabrailov ve Finlandiya parlamento milletvekili Heidi Hautala’da yer aldı.
Toplantıda Çeçenistan'da Rusya'nın işlediği savaş suçları ve işlenen cinayetlerle ilgili dökumanları toplanmasına ve sistematik olarak bu konuda çalışmaya ve Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi kurulmasına ve suçluları yargılanmasına karar alındı. Toplantı sırasında katılanlara elinde mevcüt olan savaş suçları işleyen ve inasanlığa karşı cinayetleri konusunda suçlanan 8 Rus ordu generallerin dosyaları tanıtıldı. (Çeçen - Online)

 

Etiketler : #Çeçenistan   #için   #Uluslararası   #Savaş   #Suçları   #Mahkemesi   #kuruluyor   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN