Astana'daki Suriye görüşmelerinden ilk gün notları

Astana'da düzenlenen Suriye konulu toplantının ilk günü sona erdi. Ana gündemi 30 Aralık'ta ilan edilen ateşkesin kalıcılaştırılması olan toplantıda, karşılıklı beklentiler taraflara ulaştırıldı.

24-01-2017


Kazakistan'ın başkenti Astana'da, Suriye Askeri Muhalefeti HeyetiEsed rejimi, Türkiye, Rusya, İran ve ABD heyetlerinin katıldığı toplantının ilk günü sona erdi.

Toplantının ilk gününün ana gündemini, 30 Aralık'ta ilan edilen ateşkesin kalıcılaştırılması oluşturdu.

Görüşmeler dolaylı şekilde devam etti

İlk oturumun muhalifler ve diğer tarafların yüz yüze katılımıyla gerçekleştiği toplantıya ara verildikten sonra, taraflar arasındaki görüşmeler dolaylı şekilde devam etti.

İlk etapta muhalefet heyeti, Türkiye, Rusya ve BM'nin oluşturduğu ortak heyetle bir araya geldi.

Muhalifler, rejimin ve rejim yanlısı yabancı terörist grupların ateşkes ihlallerinin durdurulması, abluka altındaki bölgelere insani yardım ulaştırılması, İran askerleri ve Tahran'ın desteklediği milislerin ülkeyi terk etmesi ve kadın siyasi mahkumların serbest bırakılması taleplerini yazılı olarak iletti.

Rejimin saldırıları sürdü

Bu arada, toplantının başladığı saatlerde rejim güçleri ve destekçilerinin Şam, Dera, Hama, Halep ve Lazkiye'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere kara ve hava saldırıları sürdü.

Muhalefetin sözcüsü Yahya el-Aridi, ilk günün bitiminde yaptığı konuşmada, muhalefetin Türkiye-Rusya-BM ortak heyetiyle görüşmesinin verimli geçtiğini ifade etti.

Beklentiler taraflara iletildi

Rusya ve BM yetkilileri, muhaliflerin beklentilerini rejim heyetiyle görüşmede kendilerine iletti.

Rejim heyeti de taleplerini yine Rusya ve BM heyetleri aracılığıyla muhaliflere iletti.

Taraflar daha sonra kendi değerlendirmelerini yapmak üzere salonlardan ayrıldı.

Rejimin mesajı

Rejimin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Beşar el-Caferi, toplantının başında kullandığı bazı ifadelerle Esed yönetiminin ateşkese ilişkin ilk mevcut tutumu belli etti.

Caferi, beklentilerinin çatışmaların belli bir süre için durması, bu süre içinde de ateşkese imza atan grupların terör örgütlerinden ayırt edilmesi olduğunu kaydetti.

Diğer taraftan, rejimin terör örgütü tanımlaması oldukça geniş olduğu için, muhalifler, ateşkesin uygulanmasının çok daha açık ve izlenebilir bir mekanizmaya kavuşturulmasını istiyor.

Astana toplantısı, Suriye’de 6 yıllık iç savaşta askeri muhalefet, rejim, İran ve Rusya’nın ilk kez uluslararası bir toplantıda bir araya gelmesi açısından önem taşıyor.

Daha önce siyasi muhalefetin katıldığı uluslararası görüşmelere, Suriye askeri muhalefetinin geniş bir katılım sağlaması da dikkatleri çekti.

Muhammed Alluş'un açıklamaları

AA’da yer alan habere göre, muhalefet heyetinin başkanı Muhammed Alluş, ilk oturumda yaptığı ve paylaşım sitelerinde de yayınlanan konuşmasında, siyâsî çözüm konuşulmadan önce ateşkesin sağlamlaştırılması gerektiğini vurguladı.

“Ateşkes sağlanmadıkça, ikinci adıma geçmeyeceğiz.” diyen Alluş, kuşatma altında tutulan bölgelerdeki insânî durumun iyileştirilmesi ve rejim hapishanelerinde hiçbir eyleme katılmadığı hâlde tutuklu bulunan 13 bin kadının ilk etapta serbest bırakılması gerektiğini bildirdi.

“İran’ın Doğu Guta ve Barada Vadisi’nde Ne İşi Var?”

Alluş, “Gerçek siyâsî çözüm, Esed ve destekçilerinin ülkeden ayrılmasıyla gerçekleşecek.” diye konuştu.

İran komutasındaki milislerin varlığını da “İran milislerinin Doğu Guta ve Barada Vadisi’nde ne işi var?” diyerek eleştiren Alluş, “PYD’nin, İran milislerinin IŞİD’den farkları yok. Bu grupların da terör listesine alınması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

(Kaynak: AA)

Etiketler : #Astana'daki   #Suriye   #görüşmelerinden   #ilk   #gün   #notları   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN