AKP, "İstanbul Sözleşmesi"nden çıkma tavrından çark etti

AKP'nin hukukçu milletvekilleri tarafından üzerinde çalışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili atılacak adımlar netleşmeye başladı. Buna göre bazı maddeler revize edilerek me'şum ve mel'un sözleşme sürdürülecek.

20-08-2020


İslam ve Hayat

 AKP'nin, ailenin temeline dinamit koyan me'şum ve mel'un "İstanbul Sözleşmesi" konusundaki tutumu KADEM ve benzeri feminist örgütlere boyun eğmek şeklinde gerçekleşiyor. Hukukçu milletvekilleri tarafından üzerinde çalışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili atılacak adımlar netleşmeye başladı. Buna göre bazı maddeler revize edilerek me'şum ve mel'un sözleşme sürdürülecek.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; AK Parti'nin hukukçu milletvekilleri tarafından üzerinde çalışılan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili atılacak adımlar netleşmeye başladı. Tartışmalı iki madde yeniden yazılacak. 4. maddedeki "cinsel yönelim" ve "toplumsal cinsiyet kimliği" ifadeleri çıkarılacak. 6. maddedeki "Toplumsal cinsiyet konusunda hassasiyet gerektiren politikaların" kapsamı ise yeniden belirlenecek.

Gazetenin konuyla ilgili haberi şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından çalışmalara başlayan AK Parti'nin hukukçu kurmayları, Cumhurbaşkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bürokratlarıyla, Beştepe'de bugüne kadar 2 toplantı yaptı. Vatandaşların İstanbul Sözleşmesi ile ilgili görüşlerinin masaya yatırıldığı toplantıda, bununla ilgili verilecek bir kararın, titiz davranılarak ve aceleye getirilmeden alınması yönünde değerlendirmeler yapıldı.
 
TOPLUMUN YÜZDE 65'İ "SÖZLEŞMEDEN ÇIKMAYALIM" DEDİ
 
AK Parti, İstanbul Sözleşmesi konusunda vatandaşın nabzını da tuttu. Yapılan son ankette "sözleşmeden çıkmayalım" diyenlerin oranının yüzde 65, "çıkalım" diyenlerin oranının da ise 25 olduğu belirtildi. "Sözleşmeyi bilmeyenlerin" oranının ise yüzde 10 olduğu ifade edildi. Bu rakamların önceki gün yapılan MKYK ve MYK toplantılarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulduğu öğrenildi.
 
4. VE 6. MADDEDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK
 
Yapılan toplantılarda, sözleşmede iki maddenin yeniden yazılmasına karar verildi.  Bu kapsamda, sözleşmede tartışmalara neden olan "Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması" konusunu düzenleyen 4. maddede yer alan "cinsel yönelim" ve "toplumsal cinsiyet kimliği" ifadelerinin çıkarılarak, yeniden yazılacağı ifade ediliyor. Yine, sözleşmenin 6. maddesinde yer alan "Toplumsal cinsiyet konusunda hassasiyet gerektiren politikaların" kapsamının yeniden belirleneceği belirtiliyor. AK Parti kurmayları "Eş cinsel tartışmaların odağında bir lobi var. Amacımız, kişilerin yaşantısına karışmak değil. 'Toplumsal cinsiyet eşitliği'nden anladığımız kavramları sıralayacağız. Bundan beş on yıl sonra 'Eş cinsel evliliğinin serbest bırakılmasını istiyoruz' diyebilirler. Buna göre tedbir almamız lazım" dedi.
 
MADDELERDEKİ DEĞİŞİM KABUL EDİLMEZSE SÖZLEŞMEDEN ÇIKILACAK VE YENİ BİR SÖZLEŞME HAZIRLANACAK
 
Yapılacak çalışmanın sözleşmenin ilgililere sunulması planlanırken, maddelerin bu şekilde kabul edilmemesi durumunda sözleşmeden çıkılarak, yeni bir çalışma yapılacağı öğrenildi. Bu çalışmanın, geniş kapsamlı bir insan hakları sözleşmesi olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yeni sözleşmeyle ilgili olumlu bir yaklaşım sergilediği de kaydedildi. 
 
KANUNİ BOŞLUK YOK
 
Parti kurmayları, sözleşmeden çıkılması durumunda herhangi bir yasal boşluğun oluşmayacağına dair yaptığı çalışmayı da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Sunumda, 6.284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'un kadına karşı şiddetin önlenmesinde yeterli olduğu anlatıldı.

Etiketler : #AKP   #   #İstanbul   #Sözleşmesinden   #çıkma   #tavrından   #çark   #etti   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN