ABD'nin cinayetleri kuklaları da isyan ettirdi 

Soykırımcı ABD'nin Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdiği katliamlara artık iki ülkenin ABD kuklası liderleri bile isyan etmeye başladı.

02-07-2007


BAĞDAT/KABİL

Soykırımcı ABD'nin Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdiği katliamlara artık iki ülkenin ABD kuklası liderleri bile isyan etmeye başladı. ABD güçlerinin son günlerde iki ülkede yaptığı saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken ABD'nin başa getirdiği Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD'nin son cinayetlerini sert bir şekilde kınayarak soruşturma açma tehtidinde bulundular.

Nuri el Maliki ABD'ye bağlı işgal güçlerinin, başkentin Şii semtlerinden Sadr'a düzenlediği ve 26 direnişçinin ölümüyle sonuçlanan operasyonu kınayarak soruşturma başlatmak tehdidinde bulundu. ABD ordusunun, “İran ile bağlantılı militanları hedef aldığını” bildirdiği operasyonla ilgili bir açıklama yayımlayan Maliki, “Irak hükümeti, Irak askeri komutanlığından ön onay alınmadan düzenlenen ABD askeri operasyonlarını kesinlikle reddeder.” dedi. Maliki, gözdağı da vererek “Irak askeri komutanlığının emirlerini ihlal eden herkes, soruşturmayla karşı karşıya kalacaktır.” dedi.
SORUŞTURMA EMRİ

Afganistan'ın ABD kuklası Devlet Başkanı Hamid Karzai de işgal güçlerinin dün ülkenin güneyinde düzenlediği hava saldırısında sivillerin öldüğü istihbaratı üzerine soruşturma komisyonu kurulması emri verdi. Karzai'nin sözcüsü Kerim Rahimi, yaptığı açıklamada, “Askeri operasyonda sivil kayıp olduğuna dair raporlar edindik. Hamid Karzai de bu konuda soruşturma açılması emrini verdi” dedi.

Sivil ölümleri durmuyor

Afganistan'da ABD öncülüğündeki işgal güçlerinin ve NATO birliklerinin düzenlediği operasyonlarda hedef olan masum siviller bu kez de Taliban roketlerinden kaçamadı. NATO üssünü hedef alan bir roketin yanlışlıkla camiye isabet etmesi sonucu 4'ü çocuk 8 kişi hayatını kaybetti. Kunar eyaleti polis şefi Abdül Sabour Allayar, Taliban'a bağlı eylemcilerin Chawki bölgesinde bazı evlere ve bir camiye 12 roket fırlattığını, 8 kişinin öldüğü saldırıda 5 kişinin de yaralandığını bildirdi. Gereşk bölgesinde, önceki gün ABD güçlerinin gerçekleştirdiği hava saldırısında kadın ve çocuklardan oluşan 65 - 100 arasında sivil hayatını kaybetmişti.

Etiketler : #ABD'nin   #cinayetleri   #kuklaları   #da isyan   #ettirdi    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN