ABD, Irak'ta ve Afganistan'da yine katliam yaptı

Yalan ve soykırım imparatorluğu ABD masum kanı içmeye devam ediyor. Son olarak Irak'ta 350, Afganistan'da ise 100'den fazla sivilin kanına giren ameriKAN emperyalizmi artık kuklalarını bile isyan ettirmeye başladı.

03-07-2007


Irak'ta hükümet ortağı bir siyasi parti, ABD ordusunun Bakuba bölgesinde El Kaide'ye yönelik gerçekleştirdiği hava ve kara destekli saldırılarda son bir ayda 350'yi aşkın sivili katlettiğini açıkladı

Parlamentodaki Sünni blokta yer alan ve hükümetin üçüncü ortağı olarak görünen Irak İslam Partisi, Amerikan güçlerinin masum sivilleri hedef aldığını bildirdi.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, başkent Bağdat'ın 80 kilometre kuzeybatısında yer alan Diyala vilayetine bağlı Bakuba'da, El-Kaide unsurlarına yönelik olduğu iddia edilen ABD saldırılarında Bakuba halkına yönelik toplu cezalandırma girişimi icra edildiği ve bir cinayet gerçekleştirildiği kaydedildi.

Liderliğini Muhsin Abdül Hamid'in yaptığı parti, busaldırılarda çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 350'yi aşkın sivilin öldürüldüğünü belirtti. Açıklamada ayrıca koalisyon güçlerinin söz konusu saldırısında 150 yerleşim bölgesini de tahrip ettiği ve çok sayıda sivilin Amerikanlar tarafından suçsuz yere tutuklandığına dikkat çekildi.

Bu arada Afganistan’da dirilen Taliban direnişiyle savaş gerekçesiyle art arda saldırılar düzenleyen ABD öncülüğündeki işgal güçleri yine sivil katliamı yaptı.

Önceki gece ülkenin güneyine düzenlenen hava saldırılarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 100 sivil can verdi. Helmand eyaletindeki Gereshk bölgesi Belediye Başkanı Durali Şah, yerel yetkililerin yaptığı incelemede, bombardımanlarda 65 sivilin hayatını kaybettiğini belirtirken, Washington post gazetesi Vali Han ve Mahmud Enver adlı Afgan vekillere dayandırdığı haberinde sivil kaybının en az 100 olduğunu bildirdi. Bombardımanda 35 Taliban mensubunun da katledildiği iddia edildi ancak bu iddianın doğru olmadığı ifade ediliyor. Yerel kaynaklar Taliban’a mensup çok az kişinin operasyonda can verdiğini belirttiler.

Bu yıl içinde Afganistan'da şimdiye dek 2 bin 800'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Geçen yıl ölenlerin sayısı ise 4 bin. Çoğu ABD ve NATO saldırılarında ölenlerin arasında çok sayıda sivil bulunuyor. Yani Taliban, işgalci ve işbirlikçilerini; ABD öncülüğündeki NATO güçleri ise sivilleri vurmaya devam ediyor.

Kuklalar bile isyan etti

ABD'nin Irak ve Afganistan'da sivillere yönelik saldırılarının artması kuklalarını da artık isyan ettirdi. Afganistan ve Irak'ın ABD kuklası hükümetleri bile artık ABD cinayetlerine karşı seslerini yükseltmeye başladılar. (Yeni Şafak / Haksöz Haber / İslamveHayat)

 

Etiketler : #ABD   #   #Irak'ta   #ve Afganistan'da   #yine   #katliam   #yaptı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN