"Vahiy temelli, hayata cevap veren edebiyat dili üretmeliyiz"

Yeni kuşaktaki edebiyat anlayışının Kur’an ve siyasal bilincin dışında seyrettiğini söyleyen Ahmet Örs, “Vahiy temelinde hayata cevaplar üretecek yeni bir dil üretmek zorundayız” dedi.

28-05-2007


"Vahiy temelli, hayata cevap veren edebiyat dili üretmeliyiz"

Özgür-Der Çorum şubesinin düzenlediği “Müslümanların Edebiyata Bakışları Nasıl Olmalıdır?” konulu seminerde konuşan Tasfiye Dergisi editörü Ahmet Örs, yeni kuşaktaki edebiyat anlayışının Kur’an ve siyasal bilincin dışında seyrettiğini söyledi ve “Vahiy temelinde hayata cevaplar üretecek yeni bir dil üretmek zorundayız” dedi.

Ahmet Örs konuşmasına edebiyatla toplumun buluşma aşamalarını özetleyerek başladı. Edebiyat tarihinin aşamalarını İslam düşüncesi ile irtibatlandırarak aktaran Örs, özellikle divan edebiyatının tasavvuf ve muharref gelenekle ilişkisine dikkat çekti. Batılılaşma ile birlikte toplumsal yapıda olduğu gibi edebiyatta da köklü değişimlerin yaşandığını dile getiren Örs, bu kırılmanın bugüne kadar devam ettiğini söyledi.

İslam düşüncesini temel alma iddiasındaki edebiyatçıların milliyetçi muhafazakâr eğilimlerden yeterince bağımsızlaşamadıklarını, bu konuda önder olarak kabul edilen Necip Fazıl ve Sezai Karakoç’un da bu anlayışları aşamadığını ifade etti.

Yeni kuşaktaki edebiyat anlayışının ise Kur’an ve siyasal bilincin dışında seyrettiğini söyledi. İslam düşüncesini temel alma iddiasındaki edebiyatın ümmetin acılarına, ülkede yaşanan problemlere duyarsız kalamayacağını söyleyen Ahmet Örs, “Vahiy temelinde hayata cevaplar üretecek yeni bir dil üretmek zorundayız.” dedi. Modernist sapmaların bunalımlı bir edebiyat anlayışı doğurduğunu ifade ettikten sonra edebiyat dergilerinden örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Etiketler : #Vahiy   #temelli   #   #hayata   #cevap   #veren   #edebiyat   #dili   #üretmeliyiz   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN