"Sınırlar ırkçılığa kapanıp, insanlığa açılsın"

Yunanistan'ın sınırda ölüme terk ettiği göçmenlere karşı uyguladığı sert politikaları protesto etmek için bir araya gelen dernek ve vakıf temsilcileri, Taksim'de bulunan Yunanistan Konsolosluğu'na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

05-02-2022


Geçtiğimiz günlerde Yunanistan'ın Türkiye sınırına, soyup dövdükten sonra bıraktığı 19 göçmen donarak hayatını kaybetmişti. İnsan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Yunanistan'ın göçmenlere dönük uyguladığı insanlık dışı tutumları protesto etmek için bir araya gelen dernek ve vakıflar, Taksim'de bulunan Yunanistan Konsolosluğuna doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

İHH, Özgür-Der, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Davet Derneği, Rahmet Yolu Derneği, Mazlumder ve Mülder'in destek verdiği eyleme çok sayıda vatandaş katılım gösterirken, göçmenlere karşı uygulanan Yunan zulmüne protestocuların taşıdığı pankartlar ve dövizler eşliğinde dikkat çekildi. 

Yunanistan tarafından geri itilen 19 göçmenin Edirne'nin İpsala İlçesi'nde donarak ölmesi Türkiye'de düzenlenen eylemler ile protesto ediliyor. İstanbul'da düzenlenen eylemde Yunanistan'ın insanlık dışı geri itmelerine karşı Avrupa Birliği'nin suskun kalmaması gerektiği ifade edildi. 

Yunanistan Konsolosluğu'na doğru yürüyüş gerçekleştiren protestocular, ellerinde taşıdıkları "Göçmene değil ırkçılığa barikat!", "Batının insan hakları söylemi: Fake", "Sınırı değil insanı koru", "Yunanistan'ın göçmen politikası: İşkence ve ölüm" dövizleriyle Yunanistan'ın zulmüne karşı çıktı. 

Basın açıklaması öncesinde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, "Şu anda modern çağda herkesin gözü önünde insanlar katlediliyor, hukuk çiğneniyor ve önümüze konulan evrensel insan hakları tamamen yok ediliyor. Avrupa bu konuda kendisini sorguya açıyor. Bugüne kadar edindiği tüm kazanımları kaybediyor. Şu anda Yunanistan bunu tek başına gerçekleştirmiyor. Avrupa'nın ortak kararı ve iradesiyle bu geri itmeleri ortaya koyuyor. Üstleri başları soyularak, mal varlıklarına el konularak ölüme terk edilenlere karşı tüm dünya sessiz kalıyor. Buradan Avrupa'daki insan hakları örgütlerine, duyarlı olan herkese seslenerek bu konuda bir an önce harekete geçmelerini ve bu insanlık suçuna, zalimane tutuma dur demeye davet ediyorum." dedi.

Gazeteci Kenan Alpay, "Yunanistan maalesef son dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin adeta barikatı gibi bir işlev görmekte ve maalesef dünyanın dört bir yanından bombardımandan, işkencelerden, cinayetlerden, yoksulluktan kaçarak hayata tutunmaya çalışarak can havliyle sınırlara dayanan insanlara karşı yüz kızartıcı bir takım iğrençlikleri reva görmektedir. Bunun adına medeniyet, insanlık, hukuk devleti denilebilir mi? Yapılan muamelenin açık bir şekilde batının kendisinin dünyanın geri kalanından üstün görmesi ve onlara karşı her türlü muameleyi reva görmesi anlamına gelir." diye konuştu.

Mazlumder Genel Başkanı Kaya Kartal, "Bu insanlık dışı tutumu kınıyoruz. Yunanistan bir Avrupa ülkesi. Avrupa Birliği'nin onlarca belgesi, yüzlerce standardı mülteciler söz konusu olduğunda paçavraya dönüşmektedir. İnsan hakları düşüncesinin, mücadelesinin bölgemizde bir anlamda maalesef sömürgenin keşif kolu haline getirildiğini gözlemliyoruz. Buna en başta biz karşı çıkıyoruz. Bu mücadeleyi gerekli ve zorunlu görüyoruz. Gerek ülkemizde gerekse de dünyada bu mücadelenin kazanımlarının farkındayız ve terk etmeyeceğiz. Avrupa'daki insan hakları örgütlerine sesleniyorum! Bu utanca ortak olmayın. Bu varlık sebebinizi yerine getirmeniz için olmazsa olmaz bir sorumluluktur." şeklinde konuştu.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği başkanı Abdullah Resul Demir, "Günlerdir Edirne'nin İpsala ilçesinden dehşet verici görüntüler yansıyor medyaya. Yerde, çamurlar içinde uzanmış cesetler, donarak hayatlarını kaybetmiş insanlar vicdanı olan herkesin kanını donduracak cinsten. Yunanistan üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışan çeşitli milliyetlerden mülteciler Yunanistan sınır birlikleri tarafından durduruluyor, üç gün aç-susuz bir şekilde alıkonulduk tan sonra dış giysilerine, kendilerini soğuktan koruyacak aksesuarlara ve ayakkabılarına el konularak geri itiliyorlar. Bu, gerçekten yaşanıyor. Kışın dondurucu soğuğunda üzerlerindeki iç ya da incecik kıyafetleriyle kırsal bölgeye salınan mülteciler Avrupa Birliği'nin, göçmenlerin geçişini engellemek için jandarma görevi biçtiği Yunanistan sinir birliklerinin insanlığı utandıran tavrı sonucunda donarak hayatlarını kaybettiler. 19 kişinin cesedine ulaşıldığını ifade eden Türkiye makamları ölü sayısının artmasından endişe ediyor." dedi.

eylem-1-001.jpg

Protesto yürüyüşünün ardından okunan basın bildirisi ile sonra eren eylemde, mültecilerin haklarının korunması ve Avrupa Birliği'nin Yunanistan'a karşı yaptırımlar uygulaması gerektiğine dikkat çekildi. 

(Kaynak: H.Söz Haber)

Etiketler : #Sınırlar   #ırkçılığa   #kapanıp   #   #insanlığa   #açılsın   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN