Zeytin toplayan Filistinlilere saldırı

Yahudi işgalci yerleşimciler zeytin toplayan Filistinlilere saldırdı: 5 yaralı

12-10-2020


Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Şeria'nın batısında zeytin toplayan Filistinli çiftçilere saldırısında 5 kişi yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, bir grup Yahudi işgalci yerleşimci, Ramallah yakınlarındaki Burka beldesi kırsalında zeytin toplayan Filistinli çiftçilere saldırdı. 

Yahudi işgalci yerleşimcilerin taşlı saldırısı sonucu 5 Filistinli hafif şekilde yaralanırken, olayların ardından bölgeye gelen İsrail askerleri göz yaşartıcı gaz kullandı. 

Ramallah ve el-Bire kenti Valisi Leyla Ganem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zeytin hasadı döneminin her yıl Filistinli çiftçiler için İsrail güçleri ve Yahudi işgalci yerleşimcilerle mücadeleye dönüştüğünü belirtti. 

İsrail güçlerinin Yahudi işgalci yerleşimcilerin saldırılarını önlemek yerine onları koruduğunu dile getiren Ganem, "Burası bizim toprağımız ve onlara bırakmayacağız. Her tarlaya ulaşıp oralardaki zeytinleri toplayacağız." ifadelerini kullandı. 

İşgal altındaki Filistin toprakları üzerinde ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria'da Filistinli çiftçilerin en önemli geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor veya ateşe veriyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Şeria'nın batısında 250'den fazla yasa dışı Yahudi işgal yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi işgalci yerleşimci, Şeria'nın batısında işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: AA

Etiketler : #Zeytin   #toplayan   #Filistinlilere   #saldırı   
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN