Yeni Suudi kral hızlı başladı

Suudi Arabistan'da kabineyi yenileyen yeni kral Selman, kamu çalışanlarına, engellilere ve öğrencilere iki maaş ikramiye ödenmesini emretti ve para cezalarını affetti. Ülkedeki futbol takımlarına ise büyük pirimler veriliyor

30-01-2015


Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, göreve gelmesi münasebetiyle devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 30 milyar dolar değerinde 2 maaş ikramiye ödenmesini emretti.

Kral Selman, devlet memurları, emekliler ve öğrencilere 2 maaş ikramiye ödenmesine, sivil mahkumlara kamu haklarından kaynaklanan 500 bin Suudi Arabistan Riyali'ni (yaklaşık 133 bin dolar) aşmayan para cezalarının affedilmesine, af kapsamındaki yabancı uyrukluların da sınır dışı edilip, haklarında ülkeye giriş yasağı konulmasına karar verdi.

Elektrik ve su hizmetlerine yönelik projelerde harcanmak üzere 20 milyar riyal tahsis edilmesini kararlaştıran Selman, ülkede kayıtlı tüm edebiyat kulüpleri ve süper lig takımlarına onar, birinci lig takımlarına beşer milyon ve ülkede kayıtlı diğer takımların her birine ise 2 milyon riyal ikramiye ödenmesi talimatını verdi.

Sosyal güvenlikten yararlananlar ve engellilere de 2 maaş ikramiye ödenmesini emreden Selman, Sosyal İşler Bakanlığı'nda kayıtlı yardım kuruluşlarına destek için 2 milyar, Dayanışma Kooperatifleri Konseyi'ne 200 milyon ve kayıtlı ihtisas meslek birliklerinin her birine 10 milyon riyal ödenmesini kararlaştırdı.

Kral Selman, daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada, din ve vatana hizmet için Allah'tan yardım dilediğini belirterek, halkının hakkını ne yaparsa yapsın ödeyemeyeceğini söyledi.

Selman, “Değerli halkım, ne yaparsam yapayım sizin hakkınızı ödeyemem. Daha fazlasını hak ediyorsunuz. Dine ve vatana hizmet için Allah'tan bana ve sizlere yardım etmesini dilerim. Dualarınızda beni unutmayın” dedi.

Kralın tweetine yoğun ilgi gösteren halk, iki saat içinde mesajı 175 bin kez retweet etti.

Kral Selman, tahta çıkışı münasebetiyle 30 milyar dolar tutarındaki 2 maaş ikramiye duyurusunun ardından yayınladığı mesajla insanların Twitter üzerinden odağı haline geldi. Görevinin 6. gününde Twitter hesabında takipçi sayısını 760 bin kişi artıran Selman’ın 1 milyon 860 bin takipçisi bulunuyor.

KABİNE DE DEĞİŞTİ

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, kabine değişikliğine giderek, eski Kral Abdullah'ın yaklaşık 2 ay önce atadığı bazı bakanları görevden aldığı bildirildi. 

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Selman, Kültür ve Enformasyon, İslami İşler, İletişim ve Bilgi Teknolojileri, Sosyal İşer, Tarım ve Sağlık bakanlarının görevine son verdi. 

Bunun yanı sıra yaşamını yitiren Kral Abdullah'ın oğulları Mekke Emiri (Valisi) Meşal ile Riyad Emiri Türki'yi azleden Kral Selman, diğer oğlu Milli Muhafız Bakanı Mutib'in görevinde ise değişikliğe gitmedi.  

Devletin kritik noktalarına da yansıyan bazı değişiklikler çerçevesinde, Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Bender bin Sultan'ın görevine son verildi.

Özel Danışmanı ve Savunma Bakanlığına oğlu Emir Muhammed'i atayan Kral, Suudi Arabistan tarihinde bir ilk olan, Kral Abdülaziz'in torunlarından İçişleri Bakanı Muhamed bin Nayif'i (56) veliaht olarak ilan etti. 

Ülkenin ekonomi kurumlarında yapılan revizyonlar çerçevesinde ise Kral, "Ekonomi ve Kalkınma Konseyi"nin kurulmasını kararlaştırırken, bu alandaki kurumlarda önemli konumlara sahip bazı yetkililerin görevlerinde değişiklik yaptı.

Kral Selman, bu çerçevede Sermaye Piyasası Kurumu Başkanı Muhammed Al eş-Şeyh'in yerine Muhammed el-Cedan'ı atadı. 

Kral ayrıca, devlet memuru, emekli, öğrenci ve engellilere 2 aylık ikramiye verilmesi ile elektrik ve su hizmetleri projeleri için 20 milyar Riyallık (5,33 milyar dolar) bütçe ayrılması talimatı verdi.

Toplam 34 yeni karara imza atan Suudi Arabistan Kralı Selman, bu çerçevede aralarında Ulusal Güvenlik Konseyi, Siyasi Eğitim Yüksek Komitesi, Yüksek Ekonomi Konseyi'nin de bulunduğu 12 komite ve konseyi kaldırdı.

Etiketler : #Yeni   #Suudi   #kral   #hızlı   #başladı    
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN