Tefeci ekonomisi: Onlar her şartta kazanıyor

Ekonomik kriz varmış, esnaf kan ağlıyormuş, yoksulluk ve hatta açlık sınırında yaşayanların sayısı giderek artıyormuş, enflasyon yükselmiş... Tüm bunlar Koç ve Sabancı başta olmak üzere rantiye sisteminden nemalanan, parayla para kazanan, bono, tahvil ve envai çeşit "cukkalama" yöntemleriyle halkın kaynaklarını hortumlayıp semirdikçe semiren kapitalistlere en ufak etki etmiyor. Onlar her şartta servetlerine servet atıyor.

07-06-2008


İslam ve Hayat

Ekonomik kriz varmış, esnaf kan ağlıyormuş, yoksulluk ve hatta açlık sınırında yaşayanların sayısı giderek artıyormuş, enflasyon yükselmiş... Tüm bunlar Koç ve Sabancı başta olmak üzere rantiye sisteminden nemalanan, parayla para kazanan, bono, tahvil ve envai çeşit "cukkalama" yöntemleriyle halkın  kaynaklarını hortumlayıp semirdikçe semiren kapitalistlere en ufak etki etmiyor. Onlar her şartta servetlerine servetkatıyor.

Haber 7 sitesinde yer alan habere göre, ekonomistler, 2007'yi de kayıp yıl ilan ederken hemen herkesin üzerinde hemfikir ki Türkiye 2008'in ilk çeyreğini kaybetti. İkinci çeyreğinin kaybolacağı da kesinleşti gibi.

"Kayıp dönem" demek, şirketlerin iş yapamaması, daha az kar etmesi ya da karlılığı rafa kaldırması demek. Bazı şirketler için ise bırakın karlılığı, zarar kapısının aralanması anlamına geliyor.

Ssu habere göre, söz konu2007 yılına ilişkin verilerin ardından geçtiğimiz haftalarda bankalar bu yılın ilk çeyreğine ilişkin verilerini açıkladı. Açıklanan veriler, Türkiye'nin içinde bulunduğu ortamla örtüşen bir tablo değildi. Sanki bankalar, Türkiye'deki şirketlerle değil uzaydakilerle iş yapmış gibi idi. Buna göre bankalar yüzde 100'leri aşan karlar gerçekleştirdiler.

Banka adı            ilk çeyrek kâr rakamı    kâr oranı

Akbank                           720.1                        68
İş Bankası                         555                            51
Garanti                           494                           15
Yapı Kredi                         447                           108
Vakıfbank                       196                            21
Denizbank                           84.9                         4.7
Şekerbank                        98.9                       61.7
Albaraka                             27.6                         50.2
Bank Asya                        37                             2.8

KOÇ VE SABANCI'NIN KAR PATLAMASI

Bunlar bankaların açıklanan karları idi. Bankaların ardından holdingler de karlılıklarını açıklamaya başladılar. İlk açıklayan holdingler, Türkiye'nin en büyük iki grubu oldu. Koç Holding ve Sabancı Holding.

Koç Holding, yılın ilk çeyreğinde 206 milyon YTL net kâr elde ettiğini açıkladı. Koç Holding’den yapılan açıklamada, birinci çeyrek sonuçlarına göre toplam satış gelirlerinin yüzde 23, faaliyet karının ise yüzde 42 oranında arttığı belirtildi.

Koç'un karı yüzde 155 arttı

31 Mart 2008 itibariyle konsolide satışların 12.3 milyar YTL’ye yükselirken, faaliyet karının 901 milyon YTL’ye ulaştığı, aynı dönemdeki net kárın 206 milyon YTL, ana ortaklık net kár payının 46 milyon YTL olduğu kaydedildi.

Koç Holding Üst CEO'su Bülent Bulgurlu, son 2 yıl içinde odaklandıkları sektörlerde gerçekleştirdikleri satın alma ve yatırımlar sayesinde faaliyet karlarını ve marjlarını artırmaya devam ettiklerini belirtti.

Bulgurlu, geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik büyümedeki yavaşlama ve global belirsizliklere rağmen, ihracat bağlantıları ve kapasite kullanımındaki artışlarla birinci çeyrekte otomotiv sektöründe faaliyet kárlarının yıllık yüzde 155 artış kaydettiğini duyurdu.

Tüpraş ve Yapı Kredi Bankası’nın Koç Topluluğu'na katılmasından bu yana her iki şirkette de yüksek verimlilik artışlarına bağlı olarak, enerji ve finans sektörlerinin faaliyet karlarında yıllık yüzde 68’erlik artış gözlendiğine vurgu yapan Bulgurlu, dayanıklı tüketim sektöründe de fırsatları yakından takip ettiklerini vurguladı.

Etiketler : #Tefeci   #ekonomisi:   #Onlar her   #şartta   #kazanıyor   
YORUMLAR
  • Said   07-06-2008 15:49

    bu yüzde 115 kar halka niye hiiç yansmıyor. tefecilikten başka bi şey değil hakkaten

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Makaleler

Hava Durumu


VAN